hamilemiyim belirtiler nelerdir nasil anlasilir kesin sonuc belirtiler gebemiyim kac haftalik

Hamile olabilir misiniz? Hamilelik belirtileri bazı kadınlar için, gebe kaldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar.

Hamilelik belirtileri yoğunluk, sıklık sürelerine göre de değişebilir.

Gebelik kontrol listesinin aşağıdaki hamilelik belirtileri ve semptomları sadece bir rehberdir. Birçok erken gebelik semptomları, rutin adet öncesi adet rahatsızlıklarına benzer görünebilir. İşte bilinen en yaygın hamilelik belirtileri:

hamilelik belirtileri semptomlari hamilemiyim nasil anlasilir en iyi bebekhamilelik belirtileri semptomlari hamilemiyim nasil anlasilir en iyi bebek 1
hamilelik belirtileri - 12 belirti! hamile miyim? nasıl anlaşılır? 5

Hassas, Şişmiş Göğüsler

Göğüslerinizin durumu hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Gebe kaldıktan iki hafta sonra, hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas, ağrılı veya şişmiş hale getirebilir. Ya da göğüslerinizi daha dolgun ve ağır gibi hissedebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Yorgunluk

Yorgunluk da gebeliğin erken belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. Hamilelik durumunda, progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Yeterince yüksek dozlarda progesteron sizi uyutabilir. Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve artan kan üretimi hamileliğiniz sırasında enerjinizi tüketmek için bir anda ortaya çıkabilir.

Hafif Kanama veya Kramp

Bazen az miktarda lekelenme veya vajinal kanama, gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen, döllenmiş yumurta uterusun astarına yapıştığında olur – döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra. Bu tip kanama genellikle normal bir süreden biraz daha erken, daha açık ve daha hafiftir ve uzun sürmez. Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde karın krampları yaşarlar. Bu kramplar adet kramplarına benzer.

Kusma Olan veya Olmayan Bulantı

Gündüz veya gecenin herhangi bir saatinde vurabilen sabah bulantısı, hamileliğin klasik semptomlarından biridir. Bazı kadınlar için, mide bulantısı gebe kaldıktan iki hafta sonra başlar. Bulantı, hızla yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor gibi görünüyor, bu da midenin daha yavaş boşalmasına neden oluyor. Hamile kadınlar da artan bir koku duyusuna sahiptir, bu nedenle yiyecekler, yemek pişirmek, parfüm veya sigara dumanı gibi çeşitli kokular hamilelik belirtilerinde bulantı dalgalarına neden olabilir. Sabah bulantısının etkileriyle mücadeleye yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır.

Hamilelikte Artan veya Azalan İştah

Hamileyken, kendinizi kahve veya kızartma gibi bazı yiyeceklerle haşır neşir olurken bulabilirsiniz. Gıda istekleri (aşerme) oldukça yaygındır. Diğer hamilelik belirtileri gibi, bu yiyecek tercihleri ​​hormonal değişikliklere – özellikle hormonal değişikliklerin en dramatik olduğu ilk trimesterde – bağlanabilir.

Baş Ağrıları

Hamileliğin başlarında (hamilelik belirtileri ortaya çıktığında), hormonal değişikliklerin neden olduğu artan kan dolaşımı sık ve hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Kabızlık

Kabızlık, gebeliğin bir başka yaygın belirtisidir. Progesterondaki artış, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Hamilelik Belirtilerinde Ruh Haliniz

hamilelik belirtileri semptomlari hamilemiyim nasil anlasilir en iyi bebek hamilelik belirtileri semptomlari hamilemiyim nasil anlasilir en iyi bebek
hamilelik belirtileri - 12 belirti! hamile miyim? nasıl anlaşılır? 6

Gebelikte vücudunuzdaki hormonlar sizi alışılmadık derecede duygusal ve tuhaf hale getirebilir. Duygudurum dalgalanmaları da özellikle ilk üç aylık dönemdeki hamilelik belirtilerinde yaygındır.

Solukluk ve Baş Dönmesi

Kan damarlarınız genişledikçe ve kan basıncınız düştükçe baş dönmesi hissedebilirsiniz. Hamileliğin başlarında, zayıf bünye düşük kan şekeri ile de tetiklenebilir.

Yüksek Bazal Vücut Isısı

Sabah ilk uyandığınızda bazal vücut sıcaklığınız oral sıcaklığınızdır. Bu sıcaklık yumurtlamadan kısa bir süre sonra artar ve bir sonraki adet dönemine kadar bu seviyede kalır. Ne zaman yumurtlayacağınızı belirlemek için bazal vücut sıcaklığınızı çiziyorsanız, iki haftadan uzun süre devam eden vücut sıcaklığının yükselmesi başka bir hamilelik belirtisi anlamına gelebilir.

Regl (Adet) Döneminin Gecikmesi

Belki de hamileliğin en belirgin belirtisi, adet döneminizi kaçırdığınız zamandır. Bu olası hamilelik işareti genellikle kadınların diğer hamilelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi aramasına neden olur.

Bazı kadınlar her zamankinden daha hafif bir dönem yaşayabilirler. Aylık döngünüzü kaçırdığınızı fark edene kadar listelediğimiz hamilelik belirtilerinden hiçbiriyle karşılaşmayabilirsiniz.

Sadece “Hissetmek”

Bu hamilelik belirtisi, şu anda bu listeyi kontrol etmenizin nedeni olabilir. Birçok kadın hamilelik belirtileri hakkında sezgileri olduğuna inanır. Sezgilerinin çoğu zaman doğru olduğu kanıtlanmıştır.

hamilelik belirtileri semptomlari hamilemiyim nasil anlasilir en iyi bebekhamilelik belirtileri semptomlari hamilemiyim nasil anlasilir en iyi bebek

Belki de kendinizi farklı hissedersiniz; yorgun, karamsar, mide bulantılı, baş dönmesi… Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık olabilir veya kendinizi tuvalete daha sık seyahat ederken bulabilirsiniz. Belki de belinizde donuk bir ağrı veya sertlik hissediyorsunuz, ağrılı göğüsleriniz var veya aşırı hassas görünüyorlar ya da her zamanki kendiniz gibi hissetmiyorsunuz. Bu şekilde de gebe olup olmadığınızı hissetmek mümkün.

Hamile olup olmadığınızı kesin olarak nasıl anlarsınız?

Ne yazık ki, bu belirtiler sadece hamileliğe özgü değildir. Bazıları hastalandığınızı veya adet döneminizin başlamak üzere olduğunu gösterebilir. Aynı şekilde, bu semptomlardan herhangi birini yaşamadan bile hamile kalabilirsiniz.

hamilelik belirtileri semptomlari hamilemiyim nasil anlasilir hamilelik semptomlari hamilemiyim en iyi bebek

Yine de, bir adet dönemini kaçırırsanız veya bu listedeki herhangi bir ipucunu fark ederseniz, özellikle hamilelik döneminizi takip etmiyorsanız veya bir aydan büyük bir süre kadar gecikme varsa, evde hamilelik testi yapmak isteyebilirsiniz. Evde gebelik testiniz pozitifse, hemen sağlık uzmanınızdan randevu alın. Hamilelik belirtileri ne kadar erken doğrulanırsa, doğum öncesi bakımınıza o kadar erken başlayabilirsiniz.

Hamileliğin belirtilerinden emin olamayıp endişe ediyorsanız, hamilelik testi ile zihninizi rahatlatabilirsiniz. Hamilelik testleri, adetinizi kaçırdıktan sonra en az bir veya iki güne kadar beklerseniz en iyi sonucu verir. Hamilelik testi sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemelisiniz.

Hafta Hafta Gebelik İçin TIKLAYINIZ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz