eniyibebek-anne-ve-babalar-icin-hayatta-kalma-rehberi
Ana SayfaEn İyi Bebek ÜrünleriEğitici Uyku Masalları 2024 - Ödüllü Kitap Önerileri

Eğitici Uyku Masalları 2024 – Ödüllü Kitap Önerileri

En İyi Eğitici, Zeka Geliştiren, Uyku Öncesi Okunabilen 24 Masal - Hikaye

Eğitici uyku masalları okumak bebeklerin zekalarını geliştirir. Uyku öncesi okunacak eğitici masallar, bebeğinizin uykuya daha rahat dalmasını sağlar. Bebeğiniz çok küçük olsa bile ona eğitici uyku masalları okuyun. Bunu rutin haline getirmenizde fayda var. Çünkü sizinle iletişim kurmuş olacaktır. Eğitici, zeka geliştirici uyku masalları okumak kelime dağarcığını genişletecektir.

Eğitici uyku masalları uzun ya da kısa olabilir. Bunun önemi yoktur. Önemli olan uyku öncesi bebeğinizi rahatlatmaktır. Kolay uykuya geçiş için onlara eğitici zeka geliştirici uyku masalları okuyarak hayal dünyalarını genişletin!

İçindekiler Gizle

Eğitici uyku masalları okumak, ailece uygulayabileceğiniz ve çocuklarınızın hayal dünyasını genişletmek adına yapabileceğiniz harika bir etkinliktir. Bebeklere yatmadan önce eğitici uyku masalları okumanın akademik başarılarını artırabileceğini öne süren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Eğitici uyku masalları zeka geliştirir ama daha da önemlisi, uyku vakti hikayeleri iyi uyku alışkanlıklarını güçlendirir ve çocuklarınızı huzurlu bir uykuya gönderir.

egitici zeka gelistirici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 26

Çağımızda, çocuklara eğitici uyku masalları ve hikayeleri okumak, ebeveynlerin çocuklarının okuryazarlık gelişimindeki rollerine ilişkin önemli bir yer tutmaktadır. Çocuklara eğitici uyku masalları okumak, entelektüel gelişimi teşvik etmek, çocukların okuma ve yazma becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak, kitaplara karşı olumlu tutumları teşvik etmek ve çocuğu okul tipi protokollerde eğitmek dahil olmak üzere çok çeşitli eğitimsel etkilerle ilişkilendirilmiştir.

Birçok ebeveyn, yatmadan önce eğitici uyku masalları okumanın eğlenceli yönünü de sever. Çocuklar kitaplardan televizyon seyretmekten %50 daha fazla kelimeye maruz kalıyor. Bu, kelime dağarcığını eğlenceli ve besleyici bir şekilde geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Çocuğunuzun kelime dağarcığına ve gelişimine katkı sağlar. Daha da önemlisi eğitici uyku masalları okumak anne – çocuk veya baba – çocuk arasındaki bağların kuvvetlenmesini de sağlayacaktır. Çocuğunuz ona zaman ayırdığınız için kendisini özel hissedecektir.  Kitap kurdu maceranıza başlamak için, işte ebeveynler tarafından onaylanmış bazı eğitici uyku öncesi masallar.

Etkili ve hemen uyutan masal kitaplarını sizlerle paylaşıyorum. Bu masalların çoğunu biz 1 yaşından beri bebeğimize okuduk. Bu masalların çoğu 6-7 yaşına kadar çocuklara ebeveynler tarafından okunabilir. Biz 1-2 yaş evresinde uykuya geçiş evresinde ve gece uykularında çok faydasını gördük. Umarım sizler için de faydalı olur.

Şimdi Sıkı Durun! Yakın Zamanda Bu Hikayelerin De İçinde Olduğu Çekilişimiz Olacaktır. Katılım İçin Yapmanız Gereken Tek Şey En Alt Kısma Sadece Size Ulaşabileceğimiz Mail Adresinizi Girerek Bültenimize Abone Olmak. Haydi Ailemize Siz De Katılın!

Eğitici Uyku Masalları (0-7 Yaş)

Gofret ile Babası

gofret ile babasi 1 2 yas egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 27

“Gofret ile Babası” kızımızın en çok sevdiği eğitici uyku masallarından biridir. Baba – çocuk bağına katkı sağlayan, bu bağı güçlendiren bir masaldır. Bir günde 6-7 kere okuduğumuzu gayet iyi hatırlıyorum.

Bu hareketli ve eğlenceli masal miniklere aile sevgisinin önemini öğretiyor. Babası yiyecek aramaya gittiğinde, Gofret evde oturup onu beklerdi. Babası onun güvenliğine çok önem veriyordu. Ancak bir sabah, evden ayrılırken çok önemli bir şey unuttu. Gofret de unuttuğu şeyi söylemek için babasının peşinden koşmaya başladı. Acaba bu heyecanlı macera nasıl sona erecek?

Ters Olan Bir Şeyler Var!: Eğlenceli Ara-Bul Kitabı

ters olan bir seyler var 5 yas egitici masallar
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 28

Dikkat ve odaklanma süresini artıran bir kitap. Defne’nin günlük hayatındaki olayları tersliklerle birlikte resmedip çocuğumuzun dikkatini çeken bir kitap oldu.

Defne sabah kalkar kalkmaz bir şeylerin ters gittiğini hissetti. Tuhaflıklar gün boyu peşini bırakmadı. Ancak Defne bir türlü neyin ters olduğunu çözemedi. Acaba buzdolabındaki ayakkabıları fark edemedi mi? Ya da limandaki zürafayı? Kim bilir?..
Çocuklar bu kitabı okurken hem eğlenecek hem de yanlışları bularak gündelik hayatta ne kadar çok şey bildiklerini görecekler. Yetişkinler de çocuklarla birlikte yanlışları tahmin ederek çözüm sayfasından kontrol edebilirler. Resimlerdeki tüm yanlışlıkları kim bulacak? Çözüm sayfaları kitabın sonunda!

Mutlu Suaygırı

mutlu suaygiri cocuk masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 29

Bu eğitici uyku masalında kahramanımız suaygırı olduğu için hiç mutlu değildir. Sürüsünden uzaklaşarak farklı arayışlara girer. Bir suaygırının eğlenceli hikayesini anlatan bu kitap kızımızın favorilerindendir. Kitap ebatı büyük ve görselleri dikkat çekicidir.

Bir zamanlar, suaygırı olduğu için hiç mutlu olmayan küçük bir suaygırı varmış. “Suaygırı olmak istemiyorum. Yo! Yo! Yo! Zebra ya da bufalo lo lo lo, Ağaçta şarkı söyleyen maymuuun Suaygırı yerine maymuuun olsaaam…” Küçük suaygırıyla birlikte şarkı söyleyip, tropik ormanlardaki macerasına katılmaya ne dersin?..

Üç Kedi Bir Dilek

uc kedi bir dilek egitici uyku masallari tavsiye
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 30

Tatlı mı tatlı eğitici uyku masallarından olan bu kitapta 3 afacan kedinin maceraları anlatılıyor. Hatta Maya bu kitabın ismini “üş bilek biş bilek” diye isimlendiriyor. Cildi sağlam ve çizimleri kalitelidir. “Dostluk-Arkadaşlık” temalı bir masal.

Bu Kitabı Okuduktan Sonra Bir Kediniz Olsun İsteyeceksiniz… “Beyoğlu Macerası – Bilgi Avcıları Gizli Görevde” kitabıyla çocukların sevgilisi olan Sara Şahinkanat ve Ayşe İnan Alican’dan çok güzel bir kitap daha: “Üç Kedi, Bir Dilek”. Damda üç kedi: Piti, Pati ve Pus, sırtüstü uzanmış gökyüzünü seyrediyorlar… Peki ne bekliyorlar? Belki de bir dilekleri var yıldızlardan… Sara Şahinkanat’ın yazdığı “Üç Kedi Bir Dilek”e hayranlık uyandıran resimleriyle varlık kazandıran Ayşe İnan Alican eşlik ediyor.

Annemin Çantası

annemin cantasi hemen uyutan egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 31

Bu eğitici çocuk hikayesinde günlük bir rutinde annenin çantasının hayat kurtarıcı rolü anlatılıyor. Bizce aslolan; anne – çocuk bağını güçlendirmek üzere tasarlanmış, malzemesi dayanıklı ve kaliteli çizimleri olan eğitici uyku masallarındandır.

Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Ayşe İnan Alican’ın muhteşem resimlerle hayat kazandırdığı Annemin Çantası, her zaman alay ya da merak konusu olan bir konuya açıklık getiriyor. Kadınların çantasında neler var neler? Böyle bir kitap, iki duyarlı kadının ortak ürünü olunca, ortaya müthiş bir sonuç çıkıyor. Aslolan çanta değil, çantalarında taşıdıkları “hayat”la kadınlar çünkü. Bir çocuğun gözünden kaleme alınan Annemin Çantası, yazar ile çizerin ortak kitapları Beyoğlu Macerası – Bilgi Avcıları Gizli Görevde ve Üç Kedi, Bir Dilek kitapları gibi, yine çok sevilecek.

Babamın Battaniyesi

babamin battaniyesi egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 32

Eğitici uyku masalı olarak okunabilecek başka bir kitap ise “Babamın Battaniyesi”dir. Yine kızımızın favorilerinden olan bu kitapta. Bir baba ve 2 çocuğunun yemekten sonra sıradan bir battaniyeyle geçirdiği verimli zamanlar anlatılıyor. Yine kaliteli malzeme ve çizimleri ilgi çekici bir kitap olup tavsiyedir.

Sara Şahinkanat’ın kıpır kıpır kaleminden tekrar tekrar okunacak bir hikâye daha “Babamın Battaniyesi”. Evde canınız çok mu sıkıldı? Zaman geçmek bilmiyor mu? Olsun. İki kardeş babalarının battaniyesiyle öyle eğleniyorlar ki, zaman neşeyle akıp gidiyor, şiş göbekler iniyor. Bu battaniye başka battaniyelere benzemiyor, türlü türlü maceraya götürüyor. Babanın müthiş hayal gücüyle canlanan battaniye çocukların rengârenk hayalleriyle bir araya geliyor. Babalar çocuklarıyla böyle vakit geçirirse, maceralar bitmez tükenmez. Çocuklarla hep anneler ilgilenecek değil ya? Babayla yaşanan maceralar bir harika.

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan

kim korkar kirmizi baslikli kizdan uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 33

Klasik bazı masalların zannedildiği gibi korkunç olmadığını göstermeye çalışan eğitici uyku masalıdır. Yavru kurt ve annesinin şiirsel dialogları çocuğunuzun çok hoşuna gidiecektir.

“Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?” Zamane Yavru Kurtları Bir Başka! Akıllı mı akıllı yavru kurt, artık büyüdüğünü ve ormanda tek başına dolaşmaya çıkabileceğini düşünür. Ancak annesi onunla aynı fikirde değildir. Önce yavrusuna sorması gereken bazı sorular vardır. Yavru kurt, bütün soruları annesini şaşırtacak şekilde cevaplar. Üstelik gayet yaratıcıdır da… Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Ayşe İnan Alican’ın resimlediği “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?” mizahi dili, hikâyeyi ele alışındaki tavrı ve bakış açısıyla çok güzel bir kitap olmasının yanı sıra, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2009’da Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı ödülünü de alan, çok ama çok özel bir kitap.

Tavşancık ve Gece Macerası

tavsancik ve gece macerasi en iyi egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 34

Gece uyumayıp dolaşmak isteyen bebeğiniz ya da çocuğunuz için ilaç gibi bir masaldır. Çizimleri ilgi çekicidir. Bu masalda bir çok hayvan türünün ismini, çocuğunuzun kelime dağarcığına kazandırabilirsiniz.

Küçük Tavşancık’ın uyku vakti gelmişti ama o henüz uyumak istemiyordu! O, ormanda gece hayvanlarıyla tanışmak, bir gece tavşanı olmak istiyordu! Tavşancık ve annesine bu heyecanlı gece macerasında eşlik etmek ister misiniz? Haydi o zaman, ormana!

Büyük Macera

buyuk macera zeka gelistirici egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 35

Olmadık maceralara atılmak isteyen çocuklarımıza ya da bebeklerimize örnek olabilecek bir eğitici uyku masalıdır. Bir ebeveyn olarak benim çizimlerini en beğendiğim kitaplardan biridir.

Ayı, Tilki ve Kanada Geyiği gerçekten BÜYÜK bir macera yaşamak istiyorlar. Planlar yapıyorlar, Afrika’ya mı gitsek, yoksa Kuzey Kutbu’na mı? Yoo, Ay’a gidelim! Ama büyük maceralar büyük hazırlıkları gerektirir ve bazen ürkütücü olabilirler. Neyse ki Tavuk var yanlarında! Onun aklından daha farklı bir macera türü geçiyor.

Çizgili

cizgili en iyi egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 36

Anne ve babanın öğütlerini dinlemenin önemini anlatan güzel bir kitap. Çizgili adlı bir kaplanın orman macerasına siz de ailenizle katılabilirsiniz.

Annesiyle babası, Çizgili’nin ormana tek başına gitmesine izin vermez. Ama sıcak bir yaz günü, Çizgili dayanamayıp ormana gider ve maceralarla dolu bir gün geçirir. Çocukların hayal gücünü zenginleştiren, eğlenceli ve güzel bir hikaye.

Köpük ile Pıtır

kopuk ile pitir bebekler icin masallar
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 37

Kardeşi olan ve onu kıskanan çocuklarınız varsa bu kitabın size faydalı olacağını düşünüyorum. Koruma, sahiplenme ve aile bağının güçlendirmesinin betimlendiği bir eğitici uyku masalıdır.

Köpük’ün Pıtır adında küçük bir kız kardeşi vardı. Pıtır çok sevimli, ama biraz yaramazdı. Bam! diye minik kar kulübesinin üzerine atlardı. Foşur! diye suya dalardı. Bu yaramazlıklardan bıkan Köpük bazen, ‘Keşke Pıtır başka yerde oynasa,’ diye düşünürdü. Günlerden bir gün, iki kardeş kar fırtınasına yakalandılar. Acaba Köpük kardeşini fırtınadan kurtarıp, ne kadar harika bir ağabey olduğunu kanıtlayabilecek mi?

Utangaç Ayı Monti

utangac ayi monti cocuk masallari oku
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 38

Evvel zaman içinde bir ayı vardı Monti’ydi onun adı. Gözlerini dikip bakmaya, herkesi seyretmeye bayılırdı. Aslında Ayı Monti kabalık etmek istemiyordu, ama öyle meraklıydı ki kendini tutamıyordu. Ama hiç kimse sürekli üzerine dikilen bakışlardan hoşlanmaz, eh zaten Ayı Monti’nin başı da çok geçmeden derde girdi. Neyse ki patlak gözlü bir kurbağa, Monti’ye doğru yolu gösterecekti! Heyecan verici genç yetenek Duncan Beedie’den Çok sevimli ve eğlenceli bir resimli kitap!

Tarçın’ın Kaybolan Havuçları

tarcinin kaybolan havuclari egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 39

Havuçları her şeyden çok seven Tarçın, kahvaltıda afiyetle yiyeceği havuçlar için bir parça tuz almaya gitti. Döndüğünde ise havuçlarını bıraktığı yerde bulamadı. Havuçlar ortadan kaybolmuştu ama yerde de tuhaf izler vardı. İzleri takip etmeye başlayan Tarçın’ı nasıl bir sürpriz bekliyordu acaba?

Sevginin Gücü

sevginin gucu egitici uyku masallari dinle
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 40

Kaliteli zaman geçirmenin önemini anlatan bir masaldır. Ormanda kaybolan tatlı bir ayıcığın “yardımseverlik dostluk ve sevgi” konulu macerasını anlatıyor.

Ayıcık ormanda kaybolunca, sihirli ateşböcekleri ortaya çıkmış. Ayıcık sevgi dolu anlarını düşünürse ateşböcekleri ışıldayıp yolunu aydınlatacakmış. Acaba Ayıcık evinin yolunu bulmak için sevginin gücünü kullanabilecek mi?

Dedektif Zebra ve Kayıp Kurabiyelerin Gizemi

dedektif zebra ve kayip kurabiyelerin gizemi uyku oncesi masallar
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 41

Dedektif Zebra ve güvenilir yardımcısı Nokta’yla tanışmaya var mısınız? Muhteşem ikili ilk maceralarında marmelatlı kurabiyelerin gizemli şekilde ortadan kaybolmasını araştırıyor.

İyi Yürekli Dev Memo

iyi yurekli dev memo egitici masallar
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 42

Bu eğitici uyku masalında devlerin, insanların ve hayvanların beraber yaşadığı bir ortamda iyi yürekli kocaman bir devin yardımseverliği anlatılıyor. Zenginliğin aslında mutluluk olduğunu, sevmek ve sevilmenin önemini gözler önüne seriyor. Kızımıza bu masalı da çok kez okuduğumuzun altını çizmek isterim. Tavsiyedir.

Memo hep “Keşke kentin en pasaklı devi olmasaydım” derdi. Sonra bir gün devler için giysi satan yeni bir dükkan gördü ve artık iyi giyinmenin zamanı geldi diye düşündü. Güzel pantolonu, güzel gömleği, şeritli kravatı ve gıcır gıcır ayakkabılarıyla Memo tepeden tırnağa değişti. Ama evine dönerken kendisinden yardım bekleyen çeşit çeşit hayvan çıktı yoluna. Memo onlara yardım edeyim derken yeni giysilerinden oldu

Ay’ı Kim Çaldı?

ayi kim caldi kisa egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 43

Evinin penceresinden “ay”ı göremeyen Berk’in gececil hayvanlarla diyaloğu anlatılıyor. Eğitici uyku masalı olan bu kitap çocukların hayal gücünü geliştirmeyi hedefliyor.

Berk, geceleri gökyüzünü pırıl pırıl aydınlatan Ay’a hayrandır. Ay’a bakarak uykuya dalarken güzel hayaller kurar. En büyük hayali de astronot olmaktır. Ama bir gece, bir de bakar ki, gözkyüzü bomboş, Ay’ın yerinde yeller esiyor. Büyük bir üzüntüye kapılan Berk, Ay’ı birilerinin çaldığını düşünüp aramaya koyulur. “Ay’ı Kim Çaldı?” Helen Stratton-Would’un ilk kitabı. 1972 doğumlu Stratton-Would, Fransızca ve Rusça Uygulamalı Dilbilim bölümünden mezun oldu. Oğlu aynı zamanda kitabın da baş karakteri. 1981 doğumlu illüstratör Vlad Gerasimov ise eğitimini ekonomi alanında yapmış olsa da, çocuk kitapları resimliyor.

İyilik

iyilik 3-4 yas egitici uyku masallari
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 44

Her sayfasında başka bir tema kullanan bu masalda iyiliğin ve nezaketin önemi kavratılıyor. Bu kitap da dolu dolu görsel içeriyor. Aynı zamanda her sayfada farklı bir çizim tarzı mevcut. 38 farklı çizer bu masalın hazırlanmasında rol oynamış. Doğal olarak çocuğunuzun dikkatini çekecek çok fazla görsel bulabileceğinize eminim. Tavsiyedir.

Axel Scheffler’in Önsözü ve 38 çizerin resimleriyle… Herkesin iyi ve nazik olduğu bir dünya hayal edin. Bunu nasıl gerçekleştirebiliriz? İyimser düşüncelerle dolu olan bu kitap, ne kadar küçük ya da çekingen olursak olalım, dünyayı daha iyi bir yere çevirebileceğimizi gösteriyor.

Tepedeki Büyük Mavi Şey

tepedeki buyuk mavi sey egitici uyku masallari yorumlar
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 45

Merak konusunun anlatıldığı bu eğitici uyku masalının çizimleri kızımızın ilgisini çekemedi maalesef. Ama unutmayın her çocuk farklıdır.

Şehirden çok uzakta, Büyük Orman’ın ortasında, ULUYAN TEPE adında çok özel bir yer vardı. Burası her zaman sessiz ve huzurluydu, ta ki bir gün. BÜYÜK MAVİ ŞEY ortaya çıkıncaya kadar! Ormandaki hayvanlar oturdular, konuştular, anlaştılar: BÜYÜK MAVİ ŞEY gitmeliydi! Ama nasıl?

Elif Annesine Yardım Ediyor

elif annesine yardim ediyor egitici uyku masallari oku
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 46

Liane Schneider’in yazdığı ilk okuma kitabı serisi Elif adındaki küçük bir kızın rutin hayatını anlatıyor. Ailede sorumluluk temalı bu seri de uyku öncesi masallar serisine dahildir.

Elif’in annesine ne kadar düşkün olduğunu bilmeyen yoktu. Daha anaokulunda olduğu için her zaman annesine ihtiyaç duyuyordu. Ancak bir gün alışverişten dönerken annesi ayak bileğini incitince işler karıştı. Artık annesinin yardıma ihtiyacı vardı. Acaba Elif bu zor durumun üstesinden gelebilecek miydi?

Ödül Almış Eğitici Uyku Masalları ve Hikayeler (7 Yaş ve Üzeri)

Yayazula: Smarties Kitap Ödülü Altın Madalyası

yayazula egitici uyku hikayeleri 5-6 yas
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 47

Bu eğitici ve zeka geliştiren uyku masalını okumadan önce kendim inceledim. Çok faydalı olduğuna kesinlikle emin olmama rağmen ufak (0-7 yaş) çocuklara uygun olmadığını düşünmekteyim. Erken okunması isteniyorsa en erken 5-6 yaş eğitici uyku masalları kapsamında okunabilir. Bu masalda bir canavarın maceraları anlatılıyor ve kesinlikle ilgi çekici. Fakat bu kitabı küçük çocuklarımıza yada bebeklerimize okursak gece rüyasına girebilir diye düşünüyorum. Kesinlikle almalı ve ilerde kullanmak üzere saklamalısınız. Smarties Kitap Ödülü Altın Madalyası…

Minik fındık faresi gezintiye çıktı karanlık ormanın içinde. Tilki gördü fareyi Mmm, dedi, şunu indirsem mideye. Karanlık ormanın içinde biraz daha ilerle, takıl cin gibi zeki farenin peşine, gör bak başına neler gelecek. Baykuşla, yılanla ve karnı acıkmış yayazula ile nasıl baş edecek…

Enno ya da Asfalttaki Karahindiba: 2017 Zürih Çocuk Kitabı Ödülü

enno ya da asfalttaki karahindiba egitici cocuk masallari 7 yas
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 48

Büyük küçük demeden herkesin zamanı geldiğinde okuması gereken farkındalık yaratan harika bir eser. Zeka geliştiren, eğitici uzun bir hikaye.

Isıtma sisteminin çatırtısı, arkadaşının burun hırıltısı, kalorifer peteğindeki suyun şırıltısı dikkatini dağıtıyor. Sofra kurmak, kazağını düz giymek gibi basit şeyleri bazen yapamıyor; şiddet içerikli filmleri sevmiyor, rekabetçi oyunlardan da hoşlanmıyor. Ama yaşıtlarının aksine binlerce küçük şeyi derinden algılıyor, her canlının duygusunu hissediyor, başka gezegenlerde geçen hikâyeler düşlüyor. Olduğu gibi sevilmek ya da sıradan olmak istese de o başka, herkesten başka, onun adı: Enno Bambaşka.

Alman çocuk edebiyatının ödüllü yazarı Astrid Frank, hassas bir çocuğun toplum içinde yaşadığı zorlukları yaratıcı ve eğlenceli bir dille anlatıyor. 2017 Zürih Çocuk Kitabı Ödülü’ne değer görülen roman, empati, özsaygı, duyarlılık, sezgiler ve farklılıklar konusunda çocuklardan yana taraf oluyor. Regina Kehn’in illüstrasyonlarıysa kitaba ayrı bir derinlik katıyor.

Eğitici Uyku Masalları Oku

Sindirella (Külkedisi)

sindirella kisa egitici uyku masali oku
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 49

Külkedisi’nin hikayesi, üvey annesi ve kız kardeşleri tarafından acımasızca davranılan, ancak yine de mütevazi bir tavır sergileyen iyi kalpli bir genç kızı anlatır.

Bir gün kral bir balo düzenlemeye karar vermiştir ve krallıktaki tüm genç kızları baloya davet eder. Külkedisi kız kardeşlerinin baloya hazırlanmalarına yardım etmiş ama bir kez bile onlarla gitmek isteyip istemediğini ona sormamışlar. Onlar gittikten sonra, Sindirella’nın peri annesi ortaya çıkmış ve Külkedisi’nin sadece gece yarısına kadar sürecek bir sihirle baloya gitmesine yardım etmiş.

Baloda Külkedisi, oradaki en güzel kız olduğu için prensin gözüne çarpmış ve bütün gece dans etmişler. Gece yarısı geldiğinde Külkedisi baloyu bırakmak zorunda kalmış ve acelesi içinde koşarken cam terliklerinden biri ayağından düşmüş. Prens bu terliği bulmuş ve terliğin ait olduğu kızla evlenmeye yemin etmiş. Prens ev ev dolaşıp ayağına terlik sığacak kızı aramış ve Külkedisi’nin evine ulaşmış. Külkedisi’nin üvey kız kardeşleri ve üvey annesi onu denemekten alıkoymaya çalışmışsalar da, cam terlik mükemmel bir şekilde ayağına uymuş. Kısa süre sonra Sindirella, prensle evlenmiş ve sonsuza dek mutlu yaşamışlar.

Bu, alçakgönüllü bir tavrın nasıl meyvelerini vereceğini anlatan harika bir masal.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

pamuk prenses ve yedi cuceler egitici uyku masali oku
eğitici uyku masalları 2024 - ödüllü kitap önerileri 50

Gerçekten de güzel bir prenses olan Pamuk Prenses, adını kar kadar beyaz, saçları abanoz kadar siyah ve dudakları bir gül kadar kırmızı olan teninin renginden almış. Karısını kaybeden babası yeniden evlenmiş ve bu yeni kraliçe gurur duyduğu kadar güzelmiş. Sık sık aynasına bakar ve “Ayna Ayna, Söyle Bana; Bu Dünyadaki En Güzel Kız Kim” siye sorarmış. Ayna da her zaman “Senden Daha Güzel Yok Dünyada” diye cevap verirmiş.

Pamuk Prenses büyümeye başladıkça daha da güzelleşmiş ve kraliçenin sihirli aynası çok geçmeden en güzel kişinin Pamuk Prenses olduğunu söylemeye başlamış. Öfkelenen ve kıskançlıkla dolup taşan kraliçe, Pamuk Prenses’i öldürmesi ve ona kalbini getirmesi için bir avcı göndermiş. Avcı, masum Pamuk Prenses’e acıyarak ona kaçmasını ve bir daha geri gelmemesini söylemiş. Bunun yerine kraliçeye bir domuzun kalbini vermiş. Kraliçe aynasına bakıp tekrar soruyu sorduğunda kandırıldığını anlamış! Pamuk Prenses’i kendi öldürmeye karar vermiş ve zehirli elmasını hazırlamaya başlamış.

Bu arada Pamuk Prenses, birlikte yaşayan ve birbirlerine değer veren yedi cücenin olduğu bir yer bulmuş. Ormanda onlarla yaşamaya başlamış. Bir gün, yedi cüceler madenlerde çalışırken kraliçe, elma satan yaşlı bir köylü kadın kılığında Pamuk Prenses’i görmeye gitmiş. Pamuk Prenses elmadan bir ısırık almaya ikna olmuş ve anında ölmüş gibi yere düşmüş. Cüceler onu bulduğunda perişan olmuşlar ve onu camdan bir kutuya yatırmışlar.

Bir gün, bir prens geçerken, cücelerin uyuyan güzel bir kız için yas tuttuklarını fark etmiş ve Pamuk Prenses’in güzelliği karşısında büyülenmiş. Veda etmek için elini öpmüş ve o anda Pamuk Prenses gözlerini açmış. Prens o kadar mutluymuş ki, onunla hemen evlenmek istemiş. Pamuk Prenses de bunu kabul etmiş. Kötü kraliçe kıskançlığından hastalanmış ve sonunda ölmüş. Büyük bir kutlama olmuş ve birlikte sonsuza dek mutlu bir şekilde yaşamışlar.

Çocuk İçin Eğitici Uyku Masalların Faydaları

Masal Okumanın Öğrenme Üzerine Etkisi Nedir?

Tesadüfi öğrenmeyi artırır. Çocuğunuz peri masallarını okurken yeni kelimeler, deyimler ve hayatın diğer yönlerini öğrenecektir. Bu, tesadüfi öğrenmenin bir şeklidir, yani insanlar aslında hiçbir şey öğrenmeye niyetlenmeden öğrenirler. Örneğin, çirkin ördek yavrusu hakkında bir şeyler okurken, insan hayvanların hayatıyla tanışır ve hikayeyi okumanın amacı bu olmasa da kuğuların her kış nasıl göç ettiğini öğrenir.

Masal Okumak Hayal Gücünü Geliştirir mi?

Hayal gücünü artırır. Peri masalları, çocukların hayal gücünü beslemeye yardımcı olur, çünkü onları bizimkinden çok farklı, perilerin, deniz kızlarının ve sihrin olduğu başka bir dünyaya götürür.

Eğitici Uyku Masalı Okumanın Değerlere Katkısı Olur mu?

Değerleri öğretir. Düşmanların eylemlerinden, kötülüğün, gururun ve açgözlülüğün hepsinin sonuçları olduğunu görebiliriz. Goldilocks, neden başkalarına saygı duymamız gerektiğine iyi bir örnektir. Masallarda, iyinin kötülüğü yendiği kavramı yaygındır ve bunlar tutunmaya değer bir kavramlardır.

Masal Okumak Problem Çözmeyi Öğretir mi?

Kahramanların çoğu bir problem yaşayacak ve galip gelmeleri için hızlı düşünmeleri ve yaratıcılık becerilerini sergilemeleri gerekecek. Küçük çocuklar bunları örnek alır. Onlar da bu örnekleri takip edecek ve problemleri nasıl çözeceklerini öğreneceklerdir.

Masaldaki Kötü Olayları Da Anlatmalı mıyız?

Bazı masallar hayattaki acı gerçekleri ortaya çıkarır. Çocuklar genellikle dünyanın o kadar da güzel ve harika bir yer olmadığını, doğru olanı yapmak ve iyi bir insan olmak için katlanabilmeniz ve iyi bir tutum sergilemeniz gerektiğini peri masalları aracılığıyla öğrenirler. Herhangi bir ebeveyn, kendi hayatlarında zor durumlarla karşılaştıklarında güçlü olabilmeleri için, çocuklarının iyi ve kötünün gerçekliğini “yaşına uygun hikayelerden” öğrenmesini tercih eder.

Çocuklar Soyut Kavramları Algılar mı?

Soyut bir kavram, bir fikir veya düşünce kavramıdır. Örneğin özgür irade kavramı soyut bir kavramdır. Bu masallar çoğunlukla gerçekte olmayan şeyleri içerdiğinden, çocukların somut olmayan şeylerin kavramlarını anlamayı öğrenmelerine yardımcı olur.

Eğitici Uyku Masalları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğime Ne zaman Eğitici Uyku Masalları Okumaya Başlamalıyım?

Yaşına uygun eğitici uyku masallarını mümkün olan her zaman ona okuyabilirsiniz. Resimlerini ona göstererek onun görsel dikkatini artırabilirsiniz.

Eğitici, Zeka Geliştiren Masalların Dil Gelişimine Etkisi Nedir?

Çocuklara masallar okumak dil gelişiminin hızlanmasında büyük rol oynar. Siz farkında olmasanızda anne veya babanın birebir kurduğu her iletişim, çocuğunuz henüz konuşmasada dil gelişimi için çok faydası olur. Hiç ummadığınız zamanlarda hiç ummadığınız kelimeleri bebeğinizden duymak emin olun sizi şaşırtacaktır.

Bebeklerin Dil Ve Zeka Gelişimi Konusunda Ebeveynler İçin Bir Tavsiyeniz Var mı?

Bebeklerin dil ve zeka gelişimi konusunda Dr. Dana SUSKIND’in “Otuz Milyon Kelime: Çocuğunuzun Beynini Geliştirin” adlı kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Eğitici Uyku Masallarını Okumak mı, Dinletmek mi Faydalıdır?

İkisi de faydalıdır. Fakat araştırmalara göre anne veya baba tarafından okunan kitapların, söylenen şarkıların etkisi; televizyon, telefon ya da radyodan dinletilen sesli masallara göre çok daha etkilidir.

Yalçın
Yalçınhttps://www.eniyibebek.com/
"Eniyibebek.com" yazarı...Ailesine aşık bir baba...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

En Yeni Yorumlar