eniyibebek-anne-ve-babalar-icin-hayatta-kalma-rehberi
Ana SayfaEn İyi Bebek ÜrünleriBeSafe iZi Turn ADAC En İyi Oto Koltuğu

BeSafe iZi Turn ADAC En İyi Oto Koltuğu

BeSafe iZi Turn i-Size 360 Derece Dönebilen En İyi Bebek Oto Koltuğu ADAC Sonuçları

BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğunu bizlerde bebeğimizin güvenliği için araştırdık. Güvenlik konusunda detaylı araştırma yapmak için ADAC‘ın sitesinde araştırma yaptım. Güvenlik testinden “Tam puan” aldığını gördüm. 0-18kg için en iyi bebek oto koltuğunun BeSafe iZi Turn i-Size olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 6 ay kadar önce özel bir indirimle 3.400 TL civarında satın aldık. 6 aydır kullanmaktayım.

besafe izi turn en iyi bebek oto koltugu kutu acilimi ilk bakis
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 17

Besafe Markası Hangi Ülkeye Ait?

HTS firması Norveç firmasıdır. 1930 yılından bu yana at eyeri, otomobil koltuğu vb ürünler üretmiş, 1963 yılında da ilk bebek güvenlik oto koltuğunu ‘BeSafe‘ markası adıyla piyasaya sürmüştür. Hatta bazı ürünlerinin reklamında “İskandinav Güvenliği” gibi sloganı vardır.

BeSafe iZi Turn Oto Koltuğu Yorumlar

Herkes gibi internette gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yorumları inceledim. Herkes memnun görünüyordu. Her nedense bazı kişiler çok para verilen her şey çok iyiymiş gibi ve iyi hissetmek için maalesef iyi yorumlarda bulunuyor ve negatif yönlerinden bahsetmiyor. Bunun için gerçekten çok detaylı araştırma yaptım. Tabi öncelikli incelemem gereken yorumlar BeSafe iZi Turn i-Size için yapılan olumsuz yorumlar olmalıydı.

besafe izi turn en iyi bebek oto koltugu kullanma kilavuzu
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 18

Bir kişi demişki küçük bebekler için alta konulan yastıktan şikayet etmiş. Yastığı çıkardığımızda (ki bebek büyüyünce bunu çıkarmamız gerekiyor) sırt kısmında çocuğu rahatsız edebilecek, demir parçasına benzeyen sert bir çubuk hissettiğini söylemiş. Ve umarım rahatsızlık vermez diye de eklemiş. Başka kimse bu tür bir durumdan bahsetmemiş. Doğru olabilir. İnanın benimde bu yazıyı yazarken aklıma geldi. Altına hala o desteği koyduğumuz için çıkarıp bakmak da aklıma gelmedi. Soran olursa yine burada yorumlar kısmında belirtirim.

Ayrıca ADAC testlerinde çocuğun bacaklarını koyduğu yerin çok rahat ya da çok uygun olmadığı yazılmış. Bunun için diğer i-size ürünlerinde benzer sonuçlar var mıdır bakmak gerekiyor. Ben şahsen bakmadım çünkü benim için öncelik güvenlikti. O zamanlar (6 ay önce) daha farklı olumsuz yorumlara rastlamadım. Şimdilerde varsa da bilmiyorum.

Gelelim olumlu yorumlara… Herkes ADAC testinden geçmiş demiş ve bitirmiş. ADAC testinden orta puanla da geçen çok ürün var. Önemli olan iyi de değil, çok iyi puanlar almış olması.

BeSafe iZi Turn Özellikleri – Kullanımı

BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğu kendine ait ve birbirinden ayrılmayan bütünleşik bir yapıya sahip. Yani kutudan çıkarıp aracınıza bağlıyorsunuz. Aracınızda ISOFIX denen arka koltukların oturduğumuz kısımla yaslandığımız yerin tam birleştiği yerlerde girişleri olmalı ki 2006 dan sonra üretilen araçların 100’de 90’ında isofix mevcut (çünkü avrupada zorunlu tutuldu). Bunu kontrol etmeden bu ürünü almayın. Arabalardan hiç anlamayan ben bile kendim bunu çok kolay bir şekilde aracıma yerleştirebildim.

besafe izi turn isize en iyi bebek oto koltugu su terazisi
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 19

BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360 ° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğunun isofix girişlerini arabaya taktıktan sonra oto koltuğunun ön kısmındaki aşağıya sallanan çubuğu olabildiğince sert olacak şekilde dik tutarak sabitlenmesini sağlıyorsunuz.

Gelelim en önemli püf noktasına. BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğunda bizim su terazilerindeki mantıkla göstergedeki suyun içerisindeki baloncuğun ortada kalacak açıda sabitlemek gerekiyor. Burdan anlatınca anlamak zor gelebilir ama ürün kılavuzunda ve ürün elinize geçince bunun çok kolay olduğunu anlayacaksınız. Bu şekilde arka koltuklarınız hangi eğimde olursa olsun BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360 ° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğu aracınızda güçlü, dengeli ve sabit kalıyor. Mesela benim koltuklarım fazla eğimli olduğundan oto koltuğunun altında biraz boşluk kalıyor ki doğrusu bu. Sonra ürünün kapı tarafına gelen kısmına özel şekillendirilmiş ek yan darbe koruması olan SIP + ürününü takıyoruz. En sonunda belirtilen şekilde bebeğimizin kemerlerini bağlıyoruz ve işlem tamam.

besafe izi turn isize en iyi bebek oto koltugu montaj isofix
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 20

Hiç mi zor olmadı? Evet ürünü kaldırırken baya zorlandım çünkü BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğu ÇOK AĞIR! Ben erkeğim ve bunu söylüyorum. Teknik detayı elbette bilmiyorum ama güvenlik meselesinden ya da kaliteli parçalar bu şekilde ağır olduğundan ya da olması gerektiğinden olabilir.

Bebeğim çok rahat ve bakış açısı tam cam hizasında. Yani ne çok alçak ne çok yüksek. Bebeğim dik oturunca dışarıyı rahat bir şekilde ters yön de olsa (ki bu güvenlik için şart) görebiliyor.

En iyi Bebek Oto Koltuğu BeSafe iZi Turn Fiyatı

En bilindik alışveriş sitelerinde şubat 2021 tarihi itibariyle 4.200TL – 7500TL arasında garip fiyat farkları mevcut. Ben Amazon’u öneriyorum. Ürün sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En iyi Bebek Oto Koltuğu BeSafe iZi Turn Alınır mı?

Bütçenizin yettiğini düşünürsek ki bu ürün ülkemiz şartlarına göre gayet pahalı, benim birinci önceliğim güvenlik diyorsanız doğru ürünü bulmuşsunuz demektir.

BeSafe iZi Turn (i-size) – Besafe iZi Twist (i-size)

besafe izi turn isize en iyi bebek oto koltugu miknatisli kemerler
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 21

BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğu ADAC sitesinde bulamadık ancak buna çok benzer bir ürün olan Besafe iZi Twist adlı ürünü bulduk. Net olmasada sanırım bu ürün BeSafe iZi Turn i-Size Oto Koltuğunun Avrupadaki versiyonu olarak düşünüyoruz (kullanma kılavuzunda iki isimde mevcut). Yabancı sitelerde dahi bu iki ürün aynısı mı diye sorulmuş. Maalesef kesin bir cevap yok. Kılavuzda her iki isim de aynı talimatlar ve resimler olduğundan sadece isim farkı olduğunu düşündüm ve buna göre araştırma yaptım. Buna dayanarak ADAC’taki test sonuçlarını fotoğraflarıyla aktaralım ama önce ADAC nedir bundan başlayalım…

ADAC Nedir?

besafe izi turn adac test eniyibebek
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 22

ADAC  (Allgemeiner Deutscher Automobil Club)  Alman Otomobil Kurumu’nun kısaltılmış adıdır. Bu kuruluş yol güvenliği, trafik, turizm gibi çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir. Oto koltuk üreticilerinin talebi doğrultusunda, araçların kaza geçirmeleri halinde oto koltuklarının ne derece güvenli olduğuna dair çarpışma testi belgesi de vermektedir.

I-SIZE Nedir?

Peki Besafe izi-turn “I-Size” Nedir? i-Size (ECE R129/00), Temmuz 2013’te onaylanmış oto koltuğu güvenliği için yeni AB standartıdır. Şuan güncel olan şartlarda I-Size R129 düzenlemelerinin bir parçası olan, bebeklerin ve 15 aydan küçük çocukların arkaya dönük olarak seyahat etmelerini sağlayarak, çocuğun ağırlığına göre değil boy kriterine göre düzenlenen yeni güvenlik yönetmeliğidir. 0-18 kg ve maksimum 105 cm ye kadar kullanılabilir.

Arkaya yönelimli olarak 61cm den 105cm’ye kadar kullanımı önerilirken ben illa öne doğru da oturtmak istiyorum derseniz de Besafe bebeğiniz 88cm olsun öyle 105cm’ye kadar kullanabilirsiniz deniyor.

BeSafe iZi Turn i-Size ADAC TEST SONUÇLARI (Tam Rapor)

besafe izi turn adac test sonuclari eniyibebek
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 23

BeSafe iZi Turn incelemesinde ADAC güvenlik testinden çok iyi derece (1,5) almış. Sanırım bu yaş kategorisinde (i-size için) daha yüksek skor alan yok. Yani 0,6-1,5 puanlar arası çok iyi deniyor ama 1,5’ten aşağı olanı ben göremedim. Puan ne kadar düşükse o kadar iyi anlamına geliyor.

Emniyet1.5
Hizmet2.9
Ergonomi2.1
Kirleticiler1.0
İşleme ve Temizleme2.3
BeSafe iZi Turn i-Size ADAC Puanlama Sonuçları

Bu tablodan BeSafe iZi Turn i-Size 0-18kg 360° Dönebilen ISOfix’li Oto Koltuğu emniyet ve kirleticiler konusunda “çok iyi” derece almış olduğunu gördük. Ergonomi ve işleme,temizleme kategorilerinde “iyi” derece almış. Hizmet konusunda ise “yeterli” notunu almış. Daha derinlere inersek neden böyle bir puanlama yaptıklarını görüyorum. Tüm artıları eksileri aşağıdadır. Buna göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Emniyet

 • + Önden çarpışmada çok düşük yaralanma riski
 • + Yandan çarpışmada çok düşük yaralanma riski
 • + İyi kayış çalışması
 • + Araçta çocuk koltuğu sabit

Hizmet

 • + Kolay koltuk kurulumu
 • + Kolay anlaşılır çalıştırma talimatları var uyarılar
 • – Biraz daha yüksek hatalı kullanım riski
 • – Çocuğu emniyete almak biraz karmaşık
 • – Çok ağır (14,6 kg)

Ergonomi

 • + İyi dolgu
 • + Çocuk için çok iyi alan
 • – Bacak desteği optimal değil
 • – Oturma pozisyonu ideal değil
 • – Arabada artan alan gereksinimi
 • – Çocuğun dışarıya bakışı sorunlu

Kirleticiler

 • + Çok düşük kirlilik

İşleme ve Temizleme

 • + Makinede yıkanabilir
 • + İyi işçilik
 • – Kılıfın çıkarılması zordur.

Besafe Izi Turn I-Size 0-18 kg Oto Koltuğu Teknik Ürün Özellikleri – www.eniyibebek.com

besafe izi turn isize en iyi bebek oto koltugu on gosterge
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 24

BeSafe iZi Turn i-size: Yeni yürüyen çocuk koltuğu, çocuğunuzu koltuktan kolayca herhangi bir açıdan alıp çıkarmanı za olanak tanıyan 360 ° dönüş özelliğine sahiptir. iZi Turn i- size çocuğa ileri düzeyde kullanım kolaylığı ve ayarlanabilirlik sunar. Çocuğun altına ve arkasına yerleştirilmiş çift katmanlı minder sisteminin (Two- Fit Cushion ) özellikleri ekstra konfor ve denge sağlar. BeSafe olarak çocuğunuzun arka yönelimli şekilde 105 cm’ye (yaklaşık 4 yıl) kadar seyahat etmesini tavsiye ederiz; ancak gerekli durumlarda izi Turn i- size öne yönelimli kullanım seçeneğini sunar.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Çift Katmanlı Güvenlik:

UN R129 (i-size) standartlarınca onaylanmıştır. Koltuk kabuğunda yerleşik yan darbe koruması (SIP) Özel şekillendirilmiş ek yan darbe koruması SIP + Yenilikçi Dynamic Force Absorber ile koruyucu ve yumuşak koltuk başlığı Çocukların yakl. 4 yaşına kadar arka yönelimli seyahati, boyun ve kafa kısmına gelecek darbelere karşı, 5 KAT DAHA FAZLA KORUMA sağladığını göstermektedir.

Çocuklarınız İçin Uzman İskandinav Güvenliği:

iZi Turn i-size; İki önemli güvenlik katmanı ile donatılmıştır. SIP: Koltuğun içerisine monte edilmiş Yan Darbe Koruması. SIP+: Koltuğun dışına İlave edilmiş SIP+ sayesinde, herhangi bir yan darbe esnasında çocuğun baş ve boyun bölgesini ekstra %20 koruma sağlar.

Ek Yan Darbe Koruması SIP+:

besafe izi turn isize en iyi bebek oto koltugu sip plus
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 25

BeSafe laboratuvarlarında yan darbelere karşı ek ve özel olarak üretilen SIP+, yanlardan gelen darbeyi emerek bebeğinizin kazalarda minimum etkiyi alması için tasarlanmıştır. Özel malzemeler ile üretilen SIP+ kaza sırasında darbeyi emerek, parçalar, bu sayede bebeğiniz mümkün olan en az sarsıntıyı hisseder.

EPS/EPP Köpük Sistemi:

Ekstra güvenlik: EPS/ EPP köpük sistemi darbe şiddetini absorbe ederek ekstra koruma sağlar. Ekstra konfor: Hava sirkülasyonu sağlayarak terletmeyi engeller ve daha rahat bir seyahat olanağı sunar.

Entegre Güvenlik Ayağı ile Zemin Desteği:

Koltuk gömülü şekilde tabana girer ve daima 20 derece açıyla takılmak zorundadır. Bu aracınızın eğimli olduğu durumlarda idealdir. Aksi takdirde çocuğunuz arkaya yönelimli oturduğunda kafası öne doğru eğilebilir. BeSafe iZi Turn Destek ayağı kaza esnasında gelen baskının araç zeminine yayılmasını sağlayarak mükemmel denge ve koruma sağlamaktadır. Renk ve ses göstergeleri, destek ayağının doğru pozisyonda olduğunu gösterir, böylece oto koltuğu çocuğunuz için maksimum koruma sağlar.

Kolay – Günlük Kullanım İçin Son Teknoloji İşlevsellik:

Omuz pedlerindeki patentli mekanizma (Magnetic Belt Assistant) sayesinde ebeveynlere, çocuğu, koltuğa kolay oturtma ve çıkartma olanağı sunar. Esnek kullanım için tam 360 derece dönme özelliği. Ayarlanabilir 4 kademeli yatış pozisyonları. Kolayca ayarlanabilen boyun ve kemer sistemi. Sesli ve görsel yönergeler sayesinde kolay ve güvenli kurulum.

Bireyselleştirilmiş Konfor:

Her araçta en iyi oturma açısı için Universal Level Technology Çocuğun altına ve arkasına yerleştirilmiş çift katmanlı minder sistemi Two-Fit Cushions 4 yatış pozisyonu ile olağanüstü konfor 10 kademe yükseklik ayarı olan baş ve boyun koruma sistemi Arkasında bulunan VRF sistemi ile sıcak günlerde minimum terleme

Evrensel Açı Teknolojisi:

Her zaman en uygun oturma açısı – her model otomobilde BeSafe iZi Turn Evrensel açı teknolojisi sayesinde aracınızın koltuklarının eğimi ne olursa olsun mükemmel bir açıyla kullanım sağlar. BeSafe Evrensel Açı Teknolojisi, aracınızın araç koltuğu ne kadar dik olursa olsun, bu koltuğu daima yatay olarak monte etmenizi sağlayan özel bir koltuk ve taban tasarımına sahiptir. Sert yapısı sayesinde; güç, destek ayağı aracılığıyla araç tabanına güvenli bir şekilde dağıtılır. Bu yatay montajın üzerinde, iZi Turn i-size, istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman en yüksek konfor için kolayca ayarlanabilen 4 yatış pozisyonuna sahiptir.

The Dynamic Force Absorber ile, iZi Turn i-size, çocuğun en savunmasız vücut parçaları için optimal koruma sağlayan koltuk başlığında, yeni ve en son teknolojiye sahip bir çözüm sunar. Dış alanda daha sert kalırken, iç alanda bükülme yoluyla yan çarpmada darbeyi en iyi şekilde emen; farklı, esnek, özel malzeme yapısından oluşmaktadır.

Kademeli Ayarlanabilen Boyun Desteği:

besafe izi turn en iyi bebek oto koltugu baslık
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 26

BeSafe iZi Turn Yenilikçi Dynamic Force Absorber sistemi sayesinde baş boyun bölgesine ekstra koruma sağlar. 10 kademe yükseklik ayarı olan baş ve boyun koruma sistemi, kaza esnasında çocuğun kafası ile birlikte öne ve arkaya doğru hareket ederek kalkan görevi görmektedir. Tek bir hamle ile boyun ve kemer sistemi kolayca ayarlanabilir.

The Two-Fit Cushions Ayarlanabilir Konfor:

Two- Fit Cushions yumuşak fakat destekleyici malzemelerden üretilmiştir. Çocuğun altına ve arkasına yerleştirilmiş çift katmanlı minder sistemidir. BeSafe iZi Turn Çocuklara ekstra yaslanma ve stabilite sağlar. İki parçadan yapılarak, çocuk büyüdükçe ayrı olarak çıkarılabilir, böylece iZi Turn deki oturma ve kemer pozisyonunu çocuğunuza mükemmel bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Panoramik Görüş İmkanı:

Yüksek koltuk bazası sayesinde, yandan gelecek darbelerin direk bel kısmına ulaşmasını engelleyerek güvenli ve konforlu seyahat olanağı sunmaktadır. Yüksek bazası daha geniş görüş olanağı sunarak çocuğunuzun sıkılmadan seyahat etmesini sağlamaktadır.

Mükemmel Uyku Pozisyonu:

4 kademeli yatış pozisyonu, mükemmel esnekliği ile rahat ve konforlu seyahat olanağına sahiptir. Güvenlik riski taşımadan kademeli olarak mükemmel uyku pozisyonu sunar.

Nano Teknoloji Kumaş:

Kolay çıkartılıp takılan, yıkanabilir kılıf, alev almayan özel kumaşa sahiptir.

Araba koltuğu ağırlığı: 15 kg

G x D x Y: 44 x 73 x 50 cm (koltuk başlıkları en alt konumda)

Koltuk yüksekliği koltuk başlığının en yüksek konumu: 62 cm

Besafe iZi Turn i-Size 360 Renk Çeşitleri ve Tanıtım Videosu

en iyi bebek oto koltugu izi turn i-size renkleri
en iyi bebek oto koltugu izi turn i-size renkleri
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 27
en iyi bebek oto koltugu izi turn i-size renkleri
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 28
en iyi bebek oto koltugu izi turn i-size renkleri
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 29
en iyi bebek oto koltugu izi turn i-size renkleri
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 30
en iyi bebek oto koltugu izi turn i-size renkleri
besafe izi turn adac en i̇yi oto koltuğu 31

En iyi Bebek Telsizi Philips Avent DECT SCD501

En iyi bebek bezi hangisi? İnceleme – Tavsiye

Eğitici Yapboz Puzzle Oyuncak Toptoys İnceleme

Kanz Yürüyüş Arkadaşım 1+ Yaş Oyuncağı İnceleme

Hamilelik Belirtileri – Hamile miyim? Gebelik Nasıl Anlaşılır

Eğitici Uyku Masalları 2022 – Ebeveyn Onaylı

Yalçın
Yalçınhttps://www.eniyibebek.com/
"Eniyibebek.com" yazarı...Ailesine aşık bir baba...

6 YORUMLAR

  • Merhaba Bora bey. İzi-twist modeli izi turn modelinin tum teknik detaylariyla aynisi olup sadece donmeyen (yani sadece geri pozisyonda kullanilabilen) Avrupa versiyonudur. Bunu da yukarda ilgili yerde belirttim. Bunun yuzunden geri pozisyonda 4 yasina kadar kullanim sartiyla ayni degerler turn modelinde de gecerli. Yanlış yonlendirme olmamasi konusunda hassasiyet gosterdiginiz icin teşekkür ederiz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

En Yeni Yorumlar

Emniyet ve kirleticiler konusunda "çok iyi" derece almış olduğunu gördük. Ergonomi ve işleme,temizleme kategorilerinde "iyi" derece almış. Hizmet konusunda ise "yeterli" notunu almış. Heefiniz güvenlik ise doğru ürünlerden biri...BeSafe iZi Turn ADAC En İyi Oto Koltuğu