eniyibebek-anne-ve-babalar-icin-hayatta-kalma-rehberi
Ana SayfaBebekBebeklerde Konak Nasıl Temizlenir, Tedavisi

Bebeklerde Konak Nasıl Temizlenir, Tedavisi

Bebeğinizin pullu, huysuz derilerle sorunu mu var? Doktorunuzdan yardım isteyin çünkü onlar, konaklarda neler olup bittiği ve nasıl tedavi edileceği konusunda sizi bilgilendirir.

Konak çoğu bebekte görülen bir durumdur. Yeni doğmuş bir bebeğin enfes kokusunun önüne geçebilecek pek çok şey yoktur. Neden ve nasıl olduğundan emin olmasak da, bu koku ebeveynleri bebeklerinin iradesine boyun eğdirir. Ancak yenidoğan cildi kusursuz olmaktan uzaktır.

Deri pulları, pullanma, kızarıklık, kabuklanma, yağlılık ile bebeğinizin cildini hormonlu bir ergeninkiyle karıştırabilirsiniz. Ama biliyor musun? Toplu olarak konak (veya kafa derisinin seboreik dermatiti) olarak adlandırılan bu belirtiler iyi huyludur ve herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmez.

Konak Nedir?

bebeklerde konak nasil gecer
bebeklerde konak nasıl temizlenir, tedavisi 2

Konak, bir bebeğin kafa derisinde kalın kabuklanma ve pul pul beyaz veya sarı pullara neden olan pullu yamalardan oluşur. İlişkili kızarıklık da olabilir. Genellikle 3 haftalıktan sonra ortaya çıkar ve ilk yıl içinde düzelir. Yüze, boyuna, gövdeye veya bez bölgesine yayılıyorsa seboreik dermatit olarak adlandırılır. Tüm bebeklerin yaklaşık %10’unun etkilendiği çok yaygın bir durumdur.

Konağa Ne Sebep Olur?

Seboreik dermatitin (konağın) kesin nedeni bilinmemektedir. Bebeklerde anne hormonlarının rol oynadığı varsayılmaktadır. Bir annenin hormonları, doğumdan sonra birkaç ay boyunca bebeğin vücudunda kalır.

Bu hormonlar, yağ bezlerinde ve saç köklerinde yağ (sebum) üretimine neden olan yağ bezlerini harekete geçirir. Bu, konağın; kafa derisi, burun ve sırt gibi vücudun çok fazla yağ üreten bezlerinin bulunduğu bölgelerinde meydana geldiği gerçeğiyle uyumludur.

Katkıda bulunan başka bir faktör, sebumda büyüyen malassezia adı verilen bir maya (mantar) olabilir. Mantar önleyici ilaçlar genellikle etkili bir tedavidir ve mayanın rol oynadığı hipotezini destekler.

Bebeklerde Aşı Takvimi (Detaylı Liste)

Konak Hakkında Yanlış Bilinenler

Konakların kesin sebebinden emin olmasak da, bunun aşağıdakilerden herhangi biri nedeniyle olmadığını biliyoruz:

  • Kötü hijyenden kaynaklanmaktadır – Konağın hijyen ile bir alakası yoktur.
  • Bulaşıcıdır – Asla Bulaşıcı değildir!
  • Bir alerjidir – Alerji ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.
  • Bir enfeksiyondur – Enfeksiyon ya da hastalık değildir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Gidermenin Yolları

Konaklar Nasıl Temizlenir: Tedaviler

Konak, bebeklerde kendi kendine geçer ve tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak çoğu ebeveyn tedaviyi tercih eder. Çünkü genellikle sorunu azaltmaya veya daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Tedavi ile bile, bu durum bebeğin yaşamının ilk yılında geri dönebilir.

Evde bakım tedavisi, genellikle semptomlara yardımcı olmada etkilidir:

  • Bebeğinizin saçını birkaç günde bir hafif bir şampuanla yıkayın.
  • Pulları nazikçe fırçalamak için yumuşak kıllı bir fırça kullanın.
  • Bebek yağı, zeytinyağı, mineral yağ veya vazelin pulların yumuşamasına yardımcı olabilir. Yağı uygularken, pullara sadece küçük miktarlar sürün. Ardından, daha fazla birikmesini önlemek için yağı yaklaşık bir saat sonra şampuanlayın ve fırçalayın.
  • Bebeğinizde konak (seboreik dermatit) varsa, hafif bir hidrokortizon kremi (%0,5) güvenli ve genellikle etkilidir. Bu yardımcı olmazsa, doktorunuza görünün.

Bebekler İçin En İyi Demir İlacı

Konak İçin Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı

Konak veya seboreik dermatit; şiddetli veya kalıcı ise, doktorunuz özel bir mantar önleyici veya katran şampuanı veya daha güçlü kortikosteroid krem ​​veya losyon reçete edebilir. Bebeğinizin cildi sıcaksa, sıvı akıyorsa, kötü kokuyorsa veya enfeksiyon belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayın.

Unutmayın, konak kendi kendini sınırlar ve iyi huyludur. Ama bu durum nasıl geçiciyse, yeni doğan bebek kokusu da öyle!

Bebekler İçin Öksürük Şurubu İsimleri

#Bebeklerde #Konak #Tedavisi #Belirtileri #Nedenleri

KAYNAKBabylist
Yalçın
Yalçınhttps://www.eniyibebek.com/
"Eniyibebek.com" yazarı...Ailesine aşık bir baba...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

En Yeni Yorumlar