eniyibebek-anne-ve-babalar-icin-hayatta-kalma-rehberi
Ana SayfaBebekBebekler İçin Nazar Duası, Etkili Dualar 2024

Bebekler İçin Nazar Duası, Etkili Dualar 2024

Bebeklerde Sıkıntı, Ağrı ve Huzursuzluk İçin En Etkili Nazar Duaları Oku

Bebekler için nazar duası, anne ve babaların bebeklerini korumak için başvurdukları bir yöntemdir. Peygamber Efendimizin bebeklerimizi nazardan korumak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebû Said el-Hudrî aşağıda göreceğiniz sözler ile anlatmıştır. Nazar değen bebeğe nazar duası okumakta fayda vardır. Bu bağlamda en etkili olduğu belirtilen bebekler için nazar duası ve surelerini sizlerle okunuşunu ve Türkçe anlamlarını paylaşıyoruz.

Bebekler için en etkili nazar duaları, huzursuzluk için okunacak nazar duası, uyku için nazar duaları bu makalemizde sizlerle.

Bebeklerimize nazar değmesi sıklıkla hepimizin başına gelir. Bebeğiniz sürekli huysuzlanıyorsa, hastalanıyor ve yemek yemiyorsa ona sık sık bebekler için nazar duası okumanızda fayda vardır. Peki, bebekler için nazar duası olarak hangi ayet ve sureler okunmalı? Bebekler için en etkili nazar duası nazar duası hangisidir?

bebekler icin nazar duasi oku
bebekler i̇çin nazar duası, etkili dualar 2024 7

Kur’an-ı Kerim’de, “İnkâr edenler Kur’an’ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi.” (Kalem, 68/51-52) buyurulmaktadır.

Hz. Peygamber (s.a.v.), “Göz değmesi (nazar) haktır.” (Buhârî, Tıb, 36) buyurmuş; yüzünde sarılık gördüğü biri için; “Bunun için dua edin, çünkü kendisinde nazar var.” (Buhârî, Tıb, 35) demiştir.

Bebeklerimizi nazarlardan korumak için okunması gereken ve iyi geldiği söylenen birçok dua bulunmaktadır. Göz değmelerine karşı ve her türlü kötülüklerden korunmak için âlimler de bazı duaların etkili olduğunu söylemişlerdir. Peygamber Efendimizin, torunları Hasan ve Hüseyin’i nazar ve benzeri olumsuzluklardan korumak için okuduğu nazar duası da bilinen konular arasındadır. İşte bebekler için Türkçe ve Arapça okunuşlu nazar duaları!

Bebekler İçin En Etkili Nazar Duaları

Kalem Suresi 51. ve 52. Ayet

bebekler icin nazar ayeti kalem 51-52 ayet
bebekler i̇çin nazar duası, etkili dualar 2024 8

Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun). Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn(âlemîne).

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Hâlbuki o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Felak Suresi

bebek icin nazar dualari felak suresi
bebekler i̇çin nazar duası, etkili dualar 2024 9

Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e’ûzü birabbil felak

Min şerri mâ halak

Ve min şerri ğasikın izâ vekab

Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad

Ve min şerri hâsidin izâ hased

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

De ki: “Sığınırım o sabahın Rabbine,

Yarattığı şeylerin şerrinden,

Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,

O düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden

ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!”

Nas Suresi

bebeklerde nazar icin okunacak dua nas suresi
bebekler i̇çin nazar duası, etkili dualar 2024 10

Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e’ûzü birabbinnâs

Melikinnâs

İlâhinnâs

Min şerrilvesvâsilhannâs

Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi

Minelcinneti vennâs

Anlamı

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,

İnsanların hükümdarına,

İnsanların ilahına,

O sinsi vesvesecinin şerrinden.

O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.

Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

Kevser Suresi

bebek nazar uyku duasi kevser suresi
bebekler i̇çin nazar duası, etkili dualar 2024 11

Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

İnna a’taynakelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şanieke hüvel’ebter.

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

“Ey Muhammed!” Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir.

Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

Ayetel Kürsi

bebekler icin nazar ve uyku duasi ayetel kursi
bebekler i̇çin nazar duası, etkili dualar 2024 12

Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

“Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.”

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku.

Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir.

Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Bebekler İçin Nazar Duası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bebekler için nazar duası okumadan önce sıkça sorulan soruların cevaplarını da sizlere iletmiş olalım. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmından bize ulaşmayı unutmayın.

Bebekler için en etkili nazar duası hangisi?

Bebekler için en etkili nazar duası şöyledir: Euzü bi kelimatillahitammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri kulli aynin lamme. Her türlü şeytandan, kem gözlerden, zararlı tüm şeylerden, bütün kelimelerin yüzü ve suyu hürmetine Allah’a sığınıyorum.

Bebeklerde nazar nasıl geçer?

Resûlullah’ın (s.a.s.) nazar değmesine karşı Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği rivayet edilmektedir.

Peygamber efendimiz nazar için ne okurdu?

Peygamber Efendimizin Nazar Duası İçin “Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh”okurdu. Peygamber Efendimizin Nazar Duasının Türkçesi “Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım”dır.

Ayetel Kürsi bebeklerimizi nazardan korur mu?

Ayetel Kürsi hepimizin sıkça başvurduğu, nazardan bebeklerimizi korumak için en etkili dualardandır. Resûlullah’ın (s.a.s.) nazar değmesine karşı Âyete’l-Kürsî ile İhlas ve Muavvizeteyn (Felâk, Nâs) sûrelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği; bunlardan kurtulmak için ayrıca doğrudan Allah Teâlâ’ya yakardığı rivayet edilmektedir.

Huzursuz bebeğe hangi nazar duası okunur?

Bebeğin huzursuz olmaması için ilk önce fiziksel ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığına bakın. Bir hastalığının, bir sıkıntısının olmadığına 100 de 100 eminseniz (doktora da başvurduktan sonra) nazar dualarını okuyun.

Yalçın
Yalçınhttps://www.eniyibebek.com/
"Eniyibebek.com" yazarı...Ailesine aşık bir baba...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

En Yeni Yorumlar