eniyibebek-anne-ve-babalar-icin-hayatta-kalma-rehberi
Ana SayfaBebekBebekler İçin En İyi Demir İlacı 2024

Bebekler İçin En İyi Demir İlacı 2024

Bebekler İçin En İyi Demir İlaçları, Demir Damlaları

Bebekler için en iyi demir ilacı bebekten bebeğe değişir. Bebeklerde demir takviyesi genelde ek gıdaya başlayınca ortaya çıkar. Anne sütünden geçen demir miktarı bebek 6 aylık olduktan sonra azalır ve bebeğe yetmemeye başlar. Bebek, ek gıda için iştahlı değilse ve huysuzluk, uykusuzluk gibi durumlarda demir ilacı takviyesi için doktorunuza başvurmalısınız.

Bebekler için en iyi demir ilacı önerilerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Doktor tavsiyesi ile bize önerilen en iyi demir ilaçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bebekler için demir damlalarının bazılarını reçetesiz satın alabilirsiniz ama kesinlikle doktorunuza danışmadan böyle birşey yapmayınız.

Bebekler için demir ilaçlarının bilinçsiz kullanımı tehlikelidir. Hayati tehlikelere yol açar. Ayrıca kalıcı hasarlar da meydana getirir. Örneğin sürekli bebeğin dişlerine temas eden demir damlaları, bebeğin süt dişlerinde kalıcı siyahlıklar meydana getirir. Geçmesi ise ancak süt dişlerini dökmesiyle olur. Bebekler için demir ilaçlarının dozajı da çok önemlidir. Yanlış kullanılan demir ilaçları kansızlık, huysuzluk, uykusuzluk, ishal yapabilir.

Bebekler İçin Demir İlacı Önerileri

bebekler icin demir ilaci onerileri
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 10

Bebekler için en iyi demir ilacı parabensiz, katkısız, doğal ve etkili olandır. Bizim demir eksikliğimiz 8. ayda başlamıştı. Huzursuzluk, uykusuzluk gibi problemler çıkınca doktorumuz kan tahlili istedi. 6. aydan itibaren Sidefer Demir İlacı kullanmaya başlamıştık. Doktorumuz kendi çocuğunda da bunu kullandığını, katkısız olduğunu söylemişti. Tadı kötü değildi ve bebeğimiz hiç sorun etmeden kullanıyordu. Fakat çok etki edememiş ya da biz önemsemeyip düzenli kullanamamıştık. Kan tahlili sonucunda Ferro Sanol B şurubunu kullanmaya başladık. Ferro Sanol B çok etkili (yani kısa sürede durumu düzeltiyor) ama demir yoğunluğu fazla olduğu için tadı çok kötüydü. Enjektörle dilinin arka kısmına gelecek şekilde sıkarak kullanıyorduk ama bebeğimiz çok ağlıyordu.

Demir ilaçlarının etkisi portakal, limon gibi c vitamini içeren besinlerle beraber tüketildiğinde çok olur. Bunu düşünerek limon suyuyla karıştırarak içirmeye başladık. 1. ayın sonunda tekrar kan tahlilinde durumun çok iyi olacak şekilde toparlandığını gördük. 2 ay daha ve daha az doz ile kullandık ve bu beladan kurtulmuş olduk. Kısacası doktorunuza danışarak olabildiğince katkısız ve doğal olan demir ilaçlarını öneriyoruz.

Bebekler İçin En iyi Demir İlacı Hangisi?

Bebekler için en iyi demir ilacı; katkısız, doğal ve etkili olandır. Demir ilaçlarının tadı çok hoş değildir. Bunun için bebeğinizin yadırgamayacağı, tadı güzel olan demir ilaçları da en iyilerdendir. Doktorunuzun önerdiği, kullanımı kolay, katkısız demir ilaçları en iyileridir.

Bebekler için en iyi demir ilaçları şu şekildedir:

SideFer Demir Damlası

sidefer bebekler icin en iyi demir ilaci
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 11

SideFer Demir Damlası, bebekler için içimi kolay en iyi demir damlalarından biridir. Bu demir damlası ile başladık. Çoğu arkadaşımız da bu kan ilacını kullandı. Fakat düzenli kullanmayarak tek sorun yaşayan biz olduk. Bebekler için en iyi demir ilacı olmaya adaydır.

Sukrozomiyal Demir İçeren Takviye Edici Gıda:

 • Hazırlanışı: Stik içeriğini birlikte verilmiş olan şişenin içine boşaltınız. Şİşenin kapağını kapattıktan sonra çalkalayınız. Her kullanımdan önce şişenin çalkalanması önerilmektedir.
 • Kullanımı: 4-10 yaş grubu çocuklar için sabah vaya akşam yemekle birlikte 10 damla (1 ml) doğrudan ağız içine uygulayabileceğiniz gibi yarım bardak suya uygulayarak da içilebilir.
 • Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez.

Ferro Sanol B Şurup

ferro sanol b bebekler icin en iyi demir takviyesi
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 12

Ferro Sanol B şurup, bebekler için en iyi demir ilacından biridir. Demir 2 denen daha etkin demir iyonu içerir. Kısa sürede bebeğin kanındaki demir miktarını artırır. Tadı bildiğiniz demir gibidir. Dolayısı ile bebeklere bu damlayı içirmek çok zordur.

Ferro Sanol’un dişlerle sürekli teması halinde dişlerde kararma yapar. Bazı çocuklarda gördüğümüz simsiyah dişlerin sebeplerinden biri de demir ilaçlarıdır. Demir, kalsiyuma tutunan bir iyondur. Dişler de kalsiyumdan oluştuğu için dişlere tutunur ve siyah hale getirir. Diş doktoruna sorduğumuzda; süt dişlerini döküp yenilere gelene kadar başka bir çözüm yolu olmadığını belirtmişti. Dolayısı ile demir ilacını içirirken dilinin arka kısmına hemen yutacak şekilde kullanmak biraz olsun faydalı olacaktır. Biz bunu yaparken bebeğimiz istemediği için nefes borusuna kaçmış ve çok ağlamıştı. Hala içimde uktedir 🙁 Dikkatli olun!

FERRO SANOL, demir yetersizliğinde kullanılan bir demir ilacıdır (antianemik). Demir yetersizliklerinde vücudun demir yanında B1, B2 ve B6 vitaminlerine de gereksinim duymasından dolayı FERRO SANOL bu vitaminleri de içermektedir.

FERRO SANOL berrak, sarı renkli bir çözeltidir. 150 ml’lik bal rengi cam şişede, 15 ml’lik ölçek ile ambalajlanmıştır.

FERRO SANOL kansızlık gelişip gelişmemesine bakılmaksızın gizli ve açık-belirgin demir eksikliğinde, özellikle gebelik ve emzirme döneminde beslenme yetersizliğinde görülen demir eksikliği anemisinde (kansızlık), çocuklukta, gebelik ve emzirmede, diyetle düşük demir alımı olan kişilerde, akut ve kronik kan kaybında görülen demir eksikliği anemisinde, anemi ile birlikte olan veya olmayan demir eksikliği tedavisinde kullanılır.

Ferro Sanol B (Reçete İle Satılır) Fiyatı: 22,09TL

Ferro Sanol B Şurup Bebeklerde Kullanımı

Ferro Sanol B Şurup bebeklerde kullanımı genelde 1 aydır. Demir eksikliği olan bebeklerde (bizimkinde vardı ve bu ilaç reçete edildi) doktor önerisine uygun olarak kullanılmalı ve tekrar kan testi verilmelidir.
Kan değerlerindeki demir seviyesini ve demir depolarını kısa süre içerisinde yükselten (1 ayda istenilen seviyeye geldi) bu şurup dikkatli kullanılmalıdır.
Demir 2 içeren bu gıda dişlere yapışarak kararma yapar. Bazı çocuklarda görülen simsiyah dişlerin sebebi budur. Buna engel olmak için:
Limon suyu ya da portakal suyuyla karıştırılarak verilir.
Mümkünse enjektörle dil arkasına yapılarak dişlerle teması en aza indirilir.
İlaç verildikten hemen sonra dişler yumuşak nemli bir bezle silinir.
İlaç verildikten sonra hemen sıvı verilir.

Orzax Ocean Microfer Damla

orzax ocean microfer bebekler icin en iyi demir ilaci
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 13

Orzax Ocean Microfer Damla demir eksikliği tedavisinde kullanılır. Kolay içilebilir bir damla olup, içeriğinde üzüm aroması kullanılmıştır. Doğal içeriği vardır. Ocean markası bizim de genelde d vitamini konusunda çokça başvurduğumuz ve çok memnun kaldığımız bir markadır. Bebekler için en iyi demir ilacından biridir.

 • Ocean Microfer Damla, mikroenkapsülasyon teknolojisi ile üretilmiş demir kaynağı içeren günlük demir ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiş bir takviye edici gıdadır. Aç veya tok fark etmeksizin gıdalarla birlikte tüketilebilir.
 • Ürünün içeriğinde bulunan demir;Kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin normal oluşumuna katkıda bulunur.
 • Normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.
 • Vücutta normal oksijen taşınımına katkıda bulunur.
 • Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.
 • Yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.
 • Hücre bölünmesinde görevi vardır.

Ferrum Damla

ferrum bebekler icin en iyi demir ilaci
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 14

Ferrum Damla, devlet destekli ödemesi olan, zamanında reçetelere yazılan (hala yazılıyormu bilemiyorum) bebekler için en iyi demir ilacından biridir.

Demir anne sütüne geçmektedir. Bu geçiş, annenin mevcut demir seviyesine ve gıda ile alınan demir miktarına göre değişmez. Bu sebeple, emziren anneye demir preparatı verilmesi, bebekte bir demir intoksikasyonuna veya bebekte var olan demir eksikliğinin ortadan kaldırılmasına sebep olmaz. Bebekler için en iyi demir ilacından biri olan FERRUM HAUSMANN 50 mg/ml Damla, Çözelti hekime danışıldıktan sonra laktasyon döneminde kullanılabilir. Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlarda kullanılır:

 • Yeni doğanlar : 1 damla /kg/gün
 • 1 yaşına kadar : 5 damla / gün ile başlanır, bölünmüş dozlar halinde 20 damla/gün doza çıkarılır.
 • 1-12 yaş arası : Günde 1-2 defa 20 damla (50-100 mg)
 • 12 yaştan sonra : Günde 2 defa 20 damla (100 mg)
 • Yetişkinler : Günde 1-2 defa 40 damla (100-200 mg)
 • Hekimin önereceği süre kadar kullanılmalıdır.

Ferrum Damla (Reçete İle Satılır) Fiyatı: 16,31TL

Newvit Demir Damlası

newvit bebekler icin en iyi demir ilaci
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 15

Newvit Demir Damlası; adını çokça duyduğum, internet sitelerinde aratılan bebekler için en iyi demir ilacından biridir. Newvit Demir Damla, +2 değerlikli demir ve keçiboynuzu pekmezi içeren takviye edici gıdadır. Kutunun içerisinde 50 mL’lik 2 adet damla bulunmaktadır. Newvit Demir Damla’nın içeriğinde paraben, koruyucu, gluten ve kimyasal katkı maddesi içermemektedir.

Bebekler için en iyi demir ilacından olan Newvit Demir Damlası:

 • Kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin normal oluşumuna,
 • Vücutta normal oksijen taşımına,
 • Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna,
 • Yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.
 • Her serviste 17 mg demir takviyesi
 • 2 adet 50 mL’lik şişe
 • Keçiboynuzu ilaveli
 • Damlalık içermektedir
 • Paraben, renklendirici, gluten, kimyasal katkı maddesi içermemektedir

Nutriovit Myiron Demir Damlası

myiron bebekler icin en iyi demir ilaci
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 16

Nutriovit Myiron Demir Damlası bebekler için en iyi demir ilacından biridir. Demir 2 iyonu içeren başka bir demir damlasıdır. Zararlı olarak bilinen paraben içermez. Etkili bir damladır.

 • Myiron, içeriğinde +2 değerlikli (ferröz sülfat) demir bulunan ve koruyucu olarak paraben olmayan gıda takviyesidir.
 • 30 ML şişede ve elma aroması sayesinde, rahat içilebilir.
 • Demir grubu takviyelerde +2 değerliğe sahiptir.
 • 1 Mg / 1 DamlaDemir (Ferröz sülfat) 15 Mg 1 ML
 • Elma Aroması
 • Potasyum Sorbat

Babytree TreeliFe Demir Damlası

treelife bebekler icin en iyi demir ilaci
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 17

Babytree TreeliFe Demir Damlası harnup pekmezi içeren bebekler için en iyi demir ilacından biridir. Paraben, alkol, renklendirici, tatlandırıcı içermiyor. Bunun yanında koruyucu olarak çoğu damlada bulunan sodyum benzoat ve potasyum sorbat içeriyor.

30 damlada 7,5gr demir içeriyor. Babytree Treelife demir damlasının içeriği şu şekildedir:

Keçiboynuzu özü (Tat vermek amacıyla), Deiyonize su, Emülgatör: Gliserin, Ferroz bisglisinat, Asitlik düzenleyici: Sitrik asit, Koruyucular: Sodyum benzoat ve Potasyum sorbat.

Günlük Alım Dozu:
4-10 yaş grubu çocuklarda günde 30 damla (1,5 ml) tüketilmesi tavsiye edilir.

Uyarılar:
Tavsiye edilen günlük alım dozunu aşmayın. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın.   

İlaç değildir.

Vegaferon Damla

vegaferon bebekler icin en iyi demir ilaci
bebekler i̇çin en i̇yi demir i̇lacı 2024 18

Vegaferon Damla, sağlık ocaklarında veya hastanelerde reçete edilen ucuz fiyatlı demir ilacından biridir. Bebeklerin çoğu tadını maalesef hiç beğenmez ve içirmesi çok zor bir damladır.

 • Vegaferon, demir (III) hidroksit polimaltoz kompleksi içeren ve ağızdan kullanılan bir damladır.
 • Her 1 ml’sinde 50 mg demir’e esdeger miktarda demir (III) hidroksit polimaltoz kompleksi içeren 30 ml’lik siselerde bulunur.
 • Bebekler için en iyi demir ilacından biri olan Vegaferon, ağız yolu ile uygulanarak, doğal olarak vücutta bütün hücrelerde bulunan ve başta kan yapımı ve oksijenin dokulara taşınması gibi hayati öneme sahip bir çok fizyolojik olayda önemli rolü olan demir eksikliüinde veya takviye edilmesi gerektiği durumlarda ihtiyacın giderilmesi için kullanılır.

Demir eksikligine baglı anemilerin önlenmesi ve tedavisi,

Bebekler için en iyi demir ilacından biri olan vegaferon damla, gebelik, emzirme ve çocukluk dönemlerindeki demir destegi tedavisi için kullanılır. Gebelikte demir destegi olarak kullanıldıgında birlikte folik asit takviyesi de yapılmalıdır. Vegaferon demir ilacının kullanımı şu şekildedir:

 • Yenidoğanlar : 1 damla (2,5 mg) / gün
 • 1 yasına kadar : 5 damla (12,5 mg) / gün olarak baslanır ve bölünmüs dozlar halinde 20 damla (50 mg) / gün dozuna kadar çıkılır.
 • 1-12 yas arası : günde 1-2 defa 20 damla (50-100 mg).
 • 12 yas üzeri : Günde iki kez 20 damla (100 mg)

Vegaferon Demir Damlası (Reçete İle Satılır) Fiyatı: 13,61TL

Yalçın
Yalçınhttps://www.eniyibebek.com/
"Eniyibebek.com" yazarı...Ailesine aşık bir baba...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

En Yeni Yorumlar