eniyibebek-anne-ve-babalar-icin-hayatta-kalma-rehberi
Ana SayfaHamilelikHafta Hafta Hamilelik6 Haftalık Gebelik - Hafta Hafta Hamilelik

6 Haftalık Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Hamilelikte 6. Hafta

6 haftalık gebelikte yorgunluk hissediyor olabilirsiniz çünkü artık Hamileliğin 6. haftasında bebeğiniz kollarını ve bacaklarını büyütmeye başlıyor.

6 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

6 haftalık hamilelik döneminde bebeğiniz 3.81 mm uzunluğunda ve bu hafta yaklaşık 1 buçuk gram ağırlığında. Bu küçük bir sakız büyüklüğü kadar eder.

6 haftalık gebe bebek boyutu hafta hafta hamilelik en iyi bebek

6 haftalık gebeyken bilmeniz gerekenler:

  •     Bebeğiniz
  •     Vücudunuz
  •     Sizin hayatınız

6 Haftalık Hamile: Bebeğinizin Gelişimi

Hala çok erken olmasına rağmen, bebek dolaşım sistemi ve küçük bir kalp atışı da dahil olmak üzere birçok yeni şey geliştirmeye başlıyor.

    Kafa ve Kuyruk:

Bebeğinizin evet bir kuyruğu var (yakında gidecek) ve sıkışmış oturuyor, bu yüzden 6 haftalık gebelikte doktorlar şimdilik onları kafadan ölçüyor.

    Dolaşım Sistemi:

Kan zaten dolaşmaya başladı ve bazı durumlarda ultrasonda hafif bir kalp atışı görülebilir (bu hafta göremezseniz, o zaman gelecek hafta tekrar deneyin). Tam olarak dakikada 150 kez atıyor.

    Kollar ve Bacakların Gelişmesi:

Bu hafta başlayan çıkıntılar, bebeğinizin doğduğunda kollarına ve bacaklarına dönüşecek olan küçük tomurcuklardır.

    Güvenli sığınak:

Unutmak kolay, ama vücudunuzun şu anda yaptığı tek şey bebeğiniz değil. Plasenta, amniyotik kese ve göbek kordonu sağlıklı küçük bir bebeğin anahtarıdır ve bu hafta sorumluluklarını tam olarak üstlenmeleri için vücudunuz tüm bunları olgunlaşmaktadırlar.

Vücudunuz: 6 Haftalık Gebelik Belirtileri

Artık 6 haftalık hamileyken, ilk doğum öncesi randevunuzu almak için doktorunuzu aramak istersiniz. Doktor muhtemelen 8 veya 9 hafta boyunca randevu planlayacaktır.

6 Haftalık Gebelik Döneminde Vücudunuzda Neler Olabileceği:

    Sabah bulantısı:

Hamilelik hormonları 6 ila 8 hafta civarında sisteminize su basmaya başlar ve 12 ila 16 hafta arasında azalır ve bulantı ve kusma getirir (kadınların yarısından fazlasında). 6 ila 10 hafta, hasta hissetmek için uzun bir zamandır. Bu nedenle gün boyunca daha sık ve küçük öğünler, zencefilli şeker, sabah bulantısı için lolipoplar, limonlu su veya tuzlu gibi kendinizi daha iyi hissettiren şeyleri deneyebilirsiniz. Durum gerçekten kötü ise, doktorunuzla konuşun.

    Gıda isteksizlikleri:

6 haftalık gebelikte belki de genellikle kızartma seviyorsunuz ama şimdi onlardan nefret ediyor olabilirsiniz. Bulantıya neden olan aynı hormonlar, koku duyunuzu artırabilir ve bazı oldukça güçlü gıda isteksizliklerine neden olabilir.

    Gıda istekleri:

Kendinizin normalde seçmeyeceği yiyecekleri isterken bulabilirsiniz. Elma suyu ve kızarmış tavuk? Evet lütfen! Elbette, hamile kadınların turşu ve dondurmayı sevdiği bir klişe, ancak bu garip istekler tamamen gerçek – dört hamile kadından üçü böyle durumlar yaşıyor. Kimse tam olarak nedenini bilmiyor. Sadece aşırıya kaçmamaya çalışın.

    Yorgunluk:

Vücudunuz bir insan yaratmak ve bu hamilelik hormonlarına alışmak için çalışıyor. Yok olmana şaşmamalı! Şu anda biraz daha dinlenmek için kendinize daha fazla zaman ayırmalısınız çünkü enerjinizi ikinci üç aylık dönemde (ikinci trimester döneminde) geri almalısınız.

    Garip rüyalar:

Ayrıca, 6 Haftalık Hamilelik döneminde daha iyi, daha korkutucu veya daha canlı rüyalar görmeniz normaldir. Doktorlar, progesterondaki artışın uykusuzluğa neden olabileceğini ve normal REM döngülerinizle uğraşabileceğini söylüyor. (Hamileliğin sonlarında, stres, horlama veya sizi ayakta tutan işeme gibi sonuçları olabilir.) Bir uyku döngüsünün ortasında uyandığınızda, çılgın rüyalarınızı hatırlamanız daha olasıdır.

    Göğüsleriniz ve hamileliğiniz:

6 haftalık hamilelikte artan kan akışı ve süt bezi gelişiminin başlaması muhtemelen göğüslerinizi süper acılı veya hassas yapıyor. Destekleyici sütyen ve tanklar, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

    Kan Damlaları:

Biraz kan sinir bozucu olabilir, ancak hamilelik sırasında tespit etmek her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Aslında, hamile kadınların yüzde 20’sinin ilk üç aylık dönemde tespitleri vardır ve bu genellikle bir sorunun işareti değildir. 6 haftalık gebelikte kan damlaları, tipik bir döneminizden daha hafif bir süreçtir – bir sıvı akışının aksine burada ve orada birkaç damla – ve kan kırmızı, pembe veya kahverengi olabilir. Bir külot astarını örtmek için yeterli kan olmaz. Bundan daha fazlasını yaşıyorsanız veya endişeliyseniz, sağlık uzmanınızı aradığınızdan emin olun.

    6 Haftalık Gebelikte Semptom yok:

Gebe kadınların çoğunluğu 6 haftalık gebelikte bütün bunlara benzer semptomlar hissetmeye başlasa da, bazılarında hala yok. Bazıları ilk üç aylık dönemlerinde hiç sabah bulantısı yaşamazlar.

Eğlenceli Gerçek

Hamilelik sırasında uterus orijinal boyutunun 500 katına kadar genişler. Ve hamilelikten sonra eski haline dönmesi sadece 6 hafta sürecektir.

6 Haftalık Gebelik: Hayatınız

6 haftalık hamile ultrason hafta hafta gebelik

Henüz hamile gibi hissetmiyor musunuz? Bu iyi! Bu arada, iyi arkadaşlar gibi dikkat dağıtıcı şeyler yardımcı olur.

    En iyi ipucu: Bir arkadaşınıza telefon edin! Haberlerinizi dünyayla paylaşmaya hazır olmayabilirsiniz, ancak bu fikirden memnunsanız yakın bir arkadaşınız erken haftalarda size destek sağlayabilir. Elbette güvendiğiniz birini arayın, ancak başka bir ebeveyni veya akrabanızı da seçebiliriniz. Çoğu, yaşınıza veya durumunuza bakmadan sizi desteklemeye istekli olacaktır.

    Dikkate alınacak şişkinlik: Vücudunuzda pompalanan ekstra progesteron sayesinde, genellikle karnınız gerçekten hamile olarak görülmeden çok önce şişkinlik başlar. Kapıdan içeri girer girmez üzerine kayabileceğiniz bir pantolonla rahat olun. Elastik bir bel size büyümek için yer verecektir.

    Yapılacaklar listenizi ele alın: 6 haftalık gebelikten sonra artık kadınların çoğunluğu ilk trimester (ilk üç aylık dönem) semptomlarını hissetmeye başlar (sabah bulantısı ve yorgunluğu okuyun). Eğer hala kendinizi iyi hissediyorsanız, yapılacaklar listenizden bir şeyler halletmeye çalışın. Dolabınızı temizleyin, kilerinizi düzenleyin veya enerjiniz azalmadan önce küçük bir ev geliştirme projesini bitirin.

    Sevdiğimiz kitaplar: İlk üç aylık dönem, özellikle iyi hissetmediğinizde sürüklenebilir. Bir kitap setiyle zamanı geçirin ve işiniz bitene kadar duramayacaksınız. Outlander, Game of Thrones veya Harry Potter serisi sizi haftalarca bağlayacak. Ve kitaplarla işiniz bittiğinde, TV ve film sürümlerini izleyebilirsiniz.

6 Hafta Gebelik Kontrol Listesi (Checklist)

  •     Yakın bir arkadaşınıza veya aile üyenize hamile olduğunuzu söyleyin. İlk haftalarda paylaşmak ve bağlı kalmak için bir sırdaşınız olması rahatlatıcıdır.
  •     Birkaç sabah bulantısı hakkında temel bilgiler: zencefil veya limon damlaları, tuzlu bisküvi kraker, nane, zencefilli içecekler yardımcı olabilir. Yatağınızda ve çantanızda saklayın.
  •     Henüz yapmadıysanız doğum öncesi vitamininizi almaya başlayın. Birini yutmak için çok mu mideniz bulanıyor? Sakız vitaminlerini deneyin.
  •     Doktorunuzu cep telefonunda kişilerinize ekleyin.
  •     İlk randevunuzda doktorunuza sorabileceğiniz sorularınızın bir listesini hazırlayın.
  •     Ekstra olarak dinlenin. İlk üç aylık dönemin yorgunluğu ve mide bulantısı artıyor olabilir.
Yalçın
Yalçınhttps://www.eniyibebek.com/
"Eniyibebek.com" yazarı...Ailesine aşık bir baba...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

En Yeni Yorumlar