hafta hafta gebelik hamilelik bebek gelişimi en iyi bebek 4 hafta

Hamileliğin 4. haftasında hamilelik belirtileri devreye girebilir ve 4 haftalık gebelik zamanında bebek blastosistten embriyoya dönüşür.

Bebeğiniz 4 Haftada Ne Kadar Büyük?

Bebeğiniz bu hafta 1.27mm’den daha kısa. Bu haşhaş tohumunun büyüklüğü.

hafta hafta gebelik 4 hafta hamileligin 4 haftasinda bebegin buyuklugu en iyi bebek
4 haftalık gebelik - hafta hafta hamilelik 2

4 Haftalık Gebelik Bilmeniz Gerekenler:

 • Bebeğiniz
 • Vücudunuz
 • Hayatınız

4. Haftada Bebeğinizin Gelişimi

Eğer bebeğe 4 haftalık gebelikte ultrasonda bakacak olsaydınız, çok fazla bir değişim göremezsiniz. Ama aslında bebeğinizin gelişiminin bu ilk aşamasında çok şey oluyor. Döllenmiş yumurta rahme yerleşti ve hızla büyümeye başladı.

İkiye bölünme: Bu hafta, blastosist (temelde bir hücre birleşimi) bölünüyor, sonunda plasentaya (tamamen yeni bir organ) ve bir embriyoya (merhaba, bebek!) Dönüşüyor.

Gelişim için hazırlık: Ultrasonda zar zor görülebilen şey küçük bir nokta olmasına rağmen, gebelik kesesi bebeğinizin burnu, ayak parmakları ve kromozomlarında saklı olan diğer her şey için tüm planları taşıyor

Vücudunuz: 4 Haftalık Gebelik

 • PMS ve gebelik semptomları: 4 haftalık gebelikte birçok kadın gebelik semptomlarını tipik PMS semptomlarından ayırt etmekte zorlanır. Sonuçta, huysuzluk, yorgunluk, boğaz memeleri, şişkinlik ve kabızlık PMS belirtileri olabilir. Ancak PMS bir dönem belirir ve sonra kaybolur. 4 haftalık gebe olduğunuza emin değil misiniz? Hamile olduğunuzu gerçekten bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır.
 • Geciken regl dönemi: Henüz hamileyim demek için erken, ama yine de adet döneminizi kaçırmanız gebeliğin ilk belirtisi ve hamilelik testi yapma nedeniniz olabilir.
 • Pozitif gebelik testi: Evde yapılan bazı gebelik testleri bu noktada belirleyici olabilir ancak evdeki testin doğruluğu için idrarınızda yeterli hCG (hamilelik hormonu) olması gerekir. Bu da birkaç gün hatta bir hafta sürebilir. Evdeki test negatifse, doktorunuzdan randevu alarak bir kan testi (süper duyarlı) planlanabilir veya birkaç gün sonra evde tekrar gebelik testini uygulayabilirsiniz. Bu sefer evdeki test pozitifse, hamile olduğunuzdan oldukça emin olabilirsiniz.
 • Ağrılı göğüsler: Bulantı, kusma ve aşırı yorgunluktan önce, birçok kadın ne fark eder? Şişmiş göğüsler. Vücudunuzun 4 haftalık gebelikte bir bebeği beslemeye hazırlandığına inanmak zor ama öyle.
 • Yorgunluk: Hamilelik hormonları yükselir ve vücudunuz bebeği beslemek için daha fazla kan üretmeye başlar, kendinizi biraz yorgun hissetmeniz gerekir. Aslında, düpedüz bitmiş ve hiç olmadık zamanlarda uyku hali baş gösterebilir.
 • Lekelenme: Embriyo rahmin duvarına yapıştığında kadınların yaklaşık % 30’unda implantasyon kanaması görülür, bu nedenle hafif kanamanız varsa şaşırmayın. Kanama, açık pembe veya koyu kahverengi gibi farklı bir renk olma eğilimindedir.
 • Kramplar: İmplantasyon krampları da bir belirtidir.

Henüz herhangi bir belirti hissetmiyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Ancak ilk üç aylık dönemde hormonlar yükselir ve vücudunuz bir bebek yapmaya başlamak için çok çalışır. Önümüzdeki haftalarda bu belirtilerle karşılaşırsınız:

 • Bulantı ve kusma: Gebe kadınların yaklaşık yarısı sabah hastalığına yakalanır; genellikle 6. hafta civarında tavan yapar ve 12. haftada iyice hafifler.
 • Gıda isteksizlikleri: Bulantı ile beraber neler değişir? Eskiden sevdiğin yiyeceklerden artık hoşlanmayabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınızın değiştiğine kendiniz bile şaşırabilirsiniz.
 • Sık sık işemek için dürtü: Yaklaşık 6 ila 8 haftada, hormonal değişiklikler + ekstra kan akışı böbreklerin normalden daha fazla idrar üretmesine neden olur, bu nedenle banyoya çok fazla yöneliyor olabilirsiniz.
 • Kabızlık: 4 haftalık gebelik zamanında bağırsaklarınızda yavaşlama olabilir ve bazen doğum öncesi vitaminlerdeki demir sizin aktif hayatınızı yavaşlatabilir. Lifli ve sulu gıdalara ağırlık verin ve fiziksel olarak aktif kalmaya çalışın. Yürüyüş en yakın arkadaşınız olmalı!
 • Duygu durum değişiklikleri: Yoruldunuz, metabolizmanız değişiyor, biraz stresli olabilir ve hormonlarınız tuhaf olabilir. Emin olun bu dönemde komik reklamlara bile ağlayanlar olur.

Bunların hepsi hamilelikte görülsede, bazı hamile kadınların ilk trimester semptomlarını 4 haftalık gebelikte yaşamadığını bilin. Semptomların olmaması hiçbir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Sadece her hamileliğin farklı olduğu anlamına gelir.

Eğlenceli Gerçek

Her saniye dört bebek doğar!

4 Haftalık Gebelik Hayatınız

Önümüzdeki dokuz ay boyunca, vücudunuz yeni bir küçük insan yapmak için çok zor işler yapacak. Ancak, 4 haftalık gebelikte yine de bir kişi olduğunuzu hatırlamak ve kendinize zaman ayırmak önemlidir. İşte bazı fikirler.

    Önemli ipucu: Bu önemli kilometre taşlarını bir bir işlemek için kendinize ve eşinize zaman ayırın. Hayatınızı değiştiren bazı ciddi bilgiler öğrendiniz! Henüz haberlerinizi paylaşmaya hazır olmayabilirsiniz, ancak eğer böyle hissediyorsanız, düşünmek için duygularınıza biraz zaman ayırın. Bir günlük yazın veya gelecekteki kendinize bir mektup olarak yaşadığınız şeyi yazın. Tüm bunları uzun bir yürüyüşte veya evde sakin bir akşam yemeğinde partnerinizle veya bir arkadaşınızla paylaşın.

    Kendinizi eğlendirin: Duygulardan bahsetmişken, zihniniz gelecek dokuz ayı hayal etmeye çalışmak için fazla mesai yapabilir. Hala erken, bu yüzden yoğun tempoda olduğunuzu fark ederseniz yavaşlamaya, hayatı yavaşlatmaya çalışın. Gülüşlerle dikkatinizi dağıtmak için bir komedi filmi izleyin.

    Hazır olun: İster heyecanlı, ister gergin veya diğer her şey olsun, gelecek olanlara hazırlanmayı düşünün ve hamilelik ya da anneliğe modern bir yaklaşım için yeni bebek kitaplarına bakın. Bu zamanı daha verimli hale getirmek için iyi bir başlangıç olur.     Yavaşlama: Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, kadınların yüzde 50’den fazlası hamileliklerinin bir noktasında sabah bulantısı yaşayacak. Genellikle birkaç hafta sonraya kadar şiddetli olmayacak. Bu zaman diliminde, en sevdiğiniz restoranlardan birinde akşam yemeği yiyin ve iştahınızı kutlayın.

4 Haftalık Gebeler İçin En İyi İpucu

Günlük rutininize 600 mcg folik asit içeren prenatal bir vitamin ekleyin (eğer henüz almadıysanız). Folik asit doğum kusurlarına karşı korur ve büyüdüğünde çocuğunuzun kan basıncını bile düşürebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz